Rekordowe zainteresowanie e-PITem
Niewiele zabrakło do przekroczenia poziomu 20 mln deklaracji podatkowych za 2020 rok złożonych elektronicznie, co nie zmienia faktu, że mamy do czynienia z rekordowym zainteresowaniem taką formą rozliczenia z fiskusem. Jak podaje ministerstwo finansów, przez internet napłynęło 19,6 mln zeznań rocznych, z czego 10,1 mln przesłano przez usługę e-PIT.
- Mikołaj Frączak
- /
- 18 maja 2021
Jak działa e-Urząd Skarbowy?
Choć e-Urząd Skarbowy działa dopiero od 1 lutego 2021 roku, do tej pory podatnicy zalogowali się do niego 26,3 mln razy. Złożyli przy tym 48,7 tys. różnego rodzaju pism oraz wniosków związanych np. z zaliczeniem nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań skarbowych. Atutem tego rozwiązania jest m.in. jego dostępność 24 godziny na dobę oraz 7 dni w tygodniu. Wystarczy posiadać komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do internetu.
W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?Martyna Kowalska
Jak skorzystać z e-Urzędu Skarbowego?
Aby skorzystać z e-Urzędu Skarbowego, należy wejść na stronę internetową dostępną pod tym linkiem. Wirtualny urząd wymaga jednak zalogowania Profilem Zaufanym, elektronicznym dowodem osobistym, poprzez aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną. Logowanie jest możliwe także poprzez podanie danych podatkowych.
Jedną z ciekawych funkcji dostępnych w wirtualnej skarbówce są m.in. korekta zeznania PIT, zarówno tego, które zostało zaakceptowane przez podatnika, jak i zatwierdzonego w trybie automatycznym.
Popularność rozliczenia przez internet
Statystyki potwierdzają rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i e-usługami resortu finansów. W bieżącym roku ponad 19,6 mln deklaracji rocznych złożono przez Twój e-PIT i system e-Deklaracje. To o ponad milion więcej niż w 2020 r., kiedy w tej formie otrzymaliśmy ok. 18,3 mln zeznań– powiedział cytowany w komunikacie ministerstwa finansów szef tego resortu, Tadeusz Kościński. Dla porównania dodajmy, że tylko 2,1 mln zeznań rocznych podatnicy wypełnili i przesłali w wersji papierowej.
Rekordy usługi e-PIT
Wiadomo już, że rośnie popularność usługi e-PIT, z której skorzystano w tym roku 10,1 mln razy. 5,8 mln Polaków zdecydowało się na samodzielną akceptację znajdujących się tam danych, 4,3 mln natomiast skorzystało z możliwości automatycznej akceptacji.
Jak wylicza minister odpowiedzialna za Krajową Administrację Skarbową, Magdalena Rzeczkowska, najmłodszy podatnik, który skorzystał z usługi Twój e-PIT to osiemnastolatek, który 30 kwietnia 2021 roku osiągnął pełnoletność. Najstarsza osoba, która wybrała tę formę rozliczenia, miała… 107 lat.
Adwokaci apelują o obniżenie opłat sądowychAnna Malinowska
Sprawdzenie statusu zwrotu podatku
Dobre statystyki notuje także uruchomiona w połowie kwietnia usługa „status zwrotu podatku”, o której w Dzienniku Prawnym pisaliśmy tutaj. W ciągu niespełna miesiąca podatnicy pobrali za jej pośrednictwem informacje aż 155 tys. razy. „Możliwość sprawdzenia statusu zwrotu podatku jest przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT, ale jest też wykorzystywana przez przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT” — powiedziała wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.