Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy musisz zgłosić ten fakt do WKU

Przeprowadzka do innego miejsca zamieszkania zawsze wiąże się z szeregiem formalności, o których czasem łatwo zapomnieć. Oprócz aktualizacji adresu w banku, czy ubezpieczalni, spora grupa osób musi zgłosić ten fakt do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Kto ma taki obowiązek i jak to zrobić?

Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy musisz zgłosić ten fakt do WKU
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 maja 2021

Kiedy nie trzeba zgłaszać przeprowadzki do WKU?

Na początek dobra informacja, by uspokoić część osób, które przeprowadziły się w inne miejsce na pobyt stały i nigdy nie zgłaszały tego faktu do WKU. Jeżeli zmianę miejsca zamieszkania zgłosiliśmy we właściwym urzędzie gminy, nie ma problemu. To gmina ma obowiązek, przesłania stosownej informacji do Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

Są jednak sytuacje, w których na dłuższy czas wyjeżdżamy do pracy do innego województwa bądź za granicę, lub podejmujemy naukę w innym mieście i nie zgłaszamy tego w gminie. Wówczas ciąży na nas obowiązek zgłoszenia nowego miejsca zamieszkania w WKU.

Dron po raz pierwszy dostarczył zakupy w PolsceDron po raz pierwszy dostarczył zakupy w PolsceMartyna Kowalska

Kto musi informować WKU o zmianie miejsca zamieszkania?

Istnieje ściśle określona grupa osób, która ma obowiązek poinformowania Wojskowego Komendanta Uzupełnień o zmianie miejsca zamieszkania. Zaliczają się do niej:

- Mężczyźni między 19. a 50. rokiem życia.

- Mężczyźni między 50. a 60. rokiem życia, którzy posiadają stopień oficerski lub podoficerski.

- Kobiety między 19. a 50. rokiem życia, które podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Mowa o paniach, które np. ukończyły szkołę pielęgniarską.

- Kobiety między 50. a 60. rokiem życia, które podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, i które posiadają stopień oficera lub podoficera.

Jak zgłosić zmianę miejsca zamieszkania do WKU?

Zgłoszenie zmiany miejsca zamieszkania można pobrać z rządowej strony, znajdującej się pod tym linkiem. Po wypełnieniu formularza należy go dostarczyć osobiście lub poprzez pocztę do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Takie zgłoszenie będzie przyjęte przez wojsko natychmiast.

Kiedy należy zgłosić zmianę miejsca zamieszkania do WKU?

Obowiązek poinformowania Wojskowego Komendanta Uzupełnień dotyczy sytuacji, w których zmieniamy miejsce pobytu stałego (sprawdź, czy nie zrobi za ciebie tego gmina), zmieniamy miejsce pobytu czasowego na okres dłuższy niż 3 miesiące lub wyjeżdżamy z miejsca pobytu stałego do innego miejsca w kraju na ponad 3 miesiące.

Stosowną informację do WKU należy przesłać także wówczas, kiedy wyjeżdżamy za granicę na pobyt czasowy przekraczający pół roku. W tym przypadku, do WKU należy zgłosić także fakt, powrotu z zagranicznego pobytu czasowego, który trwał ponad sześć miesięcy.

Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021Mikołaj Frączak

Do jakiej WKU zgłosić zmianę miejsca zamieszkania?

Zasada jest prosta. Zmianę miejsca pobytu zgłaszamy do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej dla miejsca zameldowania. Adresy WKU są dostępne w specjalnym wykazie zamieszczonym na stronie internetowej resortu obrony.

Wszystkie formalności związane ze spełnieniem tego obowiązku są bezpłatne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!