Czym są społeczne agencje najmu? Będzie łatwiej wynająć mieszkanie?

Sejm zajął się projektem ustawy wprowadzającej do systemu prawnego tzw. model społecznych agencji najmu. Na czym polega rozwiązanie, którego autorem jest ministerstwo rozwoju, pracy i technologii? Czy istnieje szansa na to, że będzie łatwiej wynająć mieszkanie? Odpowiadamy.

Czym są społeczne agencje najmu? Będzie łatwiej wynająć mieszkanie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 maja 2021

Co to jest SAN?

Sejm jest już po pierwszym czytaniu projektu zmieniającego zapisy ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz kilku innych ustaw. Pomysł zaproponowany przez resort rozwoju zakłada wprowadzenie modelu społecznych agencji najmu (SAN).

Poprzez pośrednictwo gminnych spółek oraz organizacji społecznych, jednostki samorządu terytorialnego będą mogły zapewnić mieszkania na wynajem osobom mieszkającym na terenie danego miasta lub gminy. Rozwiązanie ma być adresowane do osób, które mają problem z zakupem lub najmem mieszkania na warunkach charakterystycznych dla współczesnego rynku nieruchomości.

Według wicepremiera Jarosława Gowina, pomysł ma również złagodzić niekorzystny wpływ pandemii na rynek najmu.

Społeczne agencje najmu to podmioty, które będą pośredniczyć pomiędzy właścicielami mieszkań na wynajem oraz osobami o średnich lub niższych dochodach, zainteresowanymi najmem” – tłumaczy wiceminister rozwoju Anna Kornecka.

Gwarancja terminowego uiszczania czynszu

Jednym z narzędzi nowego rozwiązania będzie gwarancja terminowego uiszczania czynszu, a także stabilne użytkowanie i utrzymanie mieszkań. Właściciele mają również otrzymać zwolnienia podatkowe z tytułu umowy najmu ze Społeczną Agencją Najmu.

Jak wyjaśnia ministerstwo rozwoju — „społeczne agencje najmu będą mogły wydzierżawiać mieszkania poniżej stawek rynkowych. Pozwoli im to na wynajmowanie tych mieszkań osobom, które znajdują się w trudniejszej sytuacji życiowej i nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania”. Kolejnym ułatwieniem ma być możliwość starania się o dopłaty do czynszu  pochodzących z programu „Mieszkanie na Start”.

Więcej nieruchomości do dyspozycji gminy

Docelowo SAN ma wpłynąć na istotne zwiększenie oferty mieszkaniowej gmin bez konieczności inwestowania w budowę mieszkań np. komunalnych czy socjalnych. Model ten ma wpłynąć również na większe bezpieczeństwo i stabilność obrotu nieruchomościami przeznaczonymi na wynajem.

Jak będzie działał SAN?

Procedowany przez sejm projekt ustawy zakłada, że podmioty, które będą mogły działać w modelu społecznych agencji nieruchomości, będą specjalizowały się w pozyskiwaniu nieruchomości mieszkaniowych należących przede wszystkim do osób fizycznych. W grę będzie wchodziła wieloletnia dzierżawa z zapisaną w umowie gwarancją czynszu.

Doświadczenie z podobnych rozwiązań stosowanych za granicą pokazuje, że taka stabilna perspektywa pozwala podmiotom na wynegocjowanie obniżki czynszu nawet o około 20%. Dodatkową zachętą mają być wspomniane wcześniej zwolnienia podatkowe w tym VAT.

Kto będzie mógł wynająć mieszkanie od SAN?

Mieszkania dzierżawione w ramach modelu SAN będą mogły być wynajmowane przez taką agencję osobom, które uzyskują zbyt niskie dochody, lub których sytuacja życiowa ogranicza możliwości najmu na zasadach panujących na runku. W ten sposób SAN ma stać się jednym z elementów realizacji polityki mieszkaniowej w skali lokalnej. Najemcy, którzy spełnią ustawowe kryteria, będą mogły starać się o dopłaty do czynszu.

Społeczne agencje najmu, będą miały prawo rozszerzenia swojej działalności o różnego rodzaju usługi socjalne, z których skorzystają najemcy potrzebujący wsparcia np. z powodu trudnej sytuacji rodzinnej czy życiowej, w taki sposób, by mogli łatwiej rozpocząć samodzielne życie. Autorzy projektu mają tutaj na myśli m.in. wychowanków pieczy zastępczej oraz młode rodziny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!