Kto odpowiada za drogi w gminach w Polsce?

Osoby, które podróżują komunikacją publiczną, ale i własnymi rnsamochodami, często nie zdają sobie sprawy z tego, kto jest zarządcą rndanej drogi. Dlaczego to tak ważne? Kto odpowiada za drogi w gminach w rnPolsce?

Kto odpowiada za drogi w gminach w Polsce?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 maja 2021

Kategorie dróg w Polsce

W naszym kraju figuruje dość prosty podział zaszeregowania dróg. Z pewnymi modyfikacjami został on wprowadzony w 1999 roku, wraz z reformą terytorialną, która wprowadziła podział na województwa, powiaty grodzkie i powiaty ziemskie. Ustawa została niedawno poszerzona o aglomeracje, jednak jej rdzeń pozostał nienaruszony.

Najwyższą kategorię dróg stanowią naturalnie autostrady oznaczane literą A i odpowiednim numerem oraz drogi ekspresowe, które oznaczane są literą S. Za te drogi odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeśli więc przez Katowice przechodzi autostrada A4, to za stan jezdni odpowiada właśnie lokalny oddział GDDKiA. 

Podobnie wygląda sytuacja dotycząca sieci Dróg Krajowych, która w Polsce jest bardzo mocno rozbudowana. Drogi Krajowe (DK) także leżą w gestii GDDKiA. Część z nich została w ostatnich latach odnowiona, ale nie brakuje też odcinków, które dopiero czekają na remont. 

Wspólnym mianownikiem wszystkich ciągów jezdnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad jest to, że w razie dużego zaśnieżenia szos, nawet gdyby gmina miała wolne pługi śnieżne, to (jeśli nie ma podpisanej odpowiedniej umowy z Generalną) nie powinna pozwalać im odśnieżać tych szos. 

Jakie są niższe stopnie zaszeregowania dróg w Polsce?

W tym gronie trzeba wskazać na Drogi Wojewódzkie (DW), którymi zarządza odpowiednia jednostka powołana przez marszałka województwa. To wojewoda i Urzędy Wojewódzkie odpowiadają za ich remonty, a także planowane rozbudowy czy modernizacje. 

O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?Mikołaj Frączak

Charakterystyczną cechą Dróg Wojewódzkich jest żółta tabliczka. Można w ten sposób łatwo rozpoznać je na tle sieci Dróg Krajowych, które mają czerwoną tabliczkę z białym numerem przyporządkowanym danemu ciągowi komunikacyjnemu.

Poniżej znajdują się Drogi Powiatowe. Zwykle zarządza nimi PZD, czyli Powiatowy Zarząd Dróg. Warto pamiętać o tym, że z tymi drogami spotykamy się zwłaszcza w powiatach ziemskich. Jeśli powiat stanowi miasto na prawach powiatu — na przykład Rybnik czy Gliwice — to jednocześnie miasto jest ich zarządcą.

Za jakie drogi odpowiadają miasta w powiatach grodzkich?

Zwłaszcza za drogi miejskie. Zazwyczaj to tych ciągów jezdnych jest w gminie najwięcej. Warto zwrócić też uwagę na to, że w kompetencji urzędów gmin leży dzielenie tych dróg na różne klasy zaszeregowania. Im wyższa klasa jezdni, tym szybciej będzie ona odśnieżana lub naprawiana.

Czasem miasto może podpisać umowę o przekazaniu nowo wybudowanej drogi na przykład Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednak wymagana jest tutaj zgoda obu stron. Taki zapis ma chronić GDDKiA przed przejęciem w zarządzanie zbyt dużej ilości dróg.

Gmina może też zawierać umowy o współpracy na przykład z sąsiednimi wsiami czy innymi miastami o wspólnych inwestycjach remontowych, czy drogowo-budowlanych. Można też finansować takie umowy w zakresie PPP oraz funduszy zewnętrznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!