Czy trzeba mieć ze sobą prawo jazdy w samochodzie?

Przez dekady, policja podczas kontroli, za brak prawa jazdy rnmogła ukarać nas mandatem. Czy dziś, w erze cyfryzacji, trzeba mieć ze rnsobą prawo jazdy w samochodzie? O czym warto pamiętać podczas kontroli?

Czy trzeba mieć ze sobą prawo jazdy w samochodzie?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 maja 2021

Czy bezterminowe prawo jazdy dla kierowców wciąż jest wydawane?

Osoby starsze, które zdawały prawo jazdy pod koniec XX wieku lub w pierwszych latach XXI wieku zazwyczaj uzyskiwały dokument bezterminowy, czyli — mówiąc w pewnym uogólnieniu — na całe życie lub do jego zatrzymania przez odpowiednie służby.

Obecnie odchodzi się od tej praktyki. Już wcześniej osoby, które miały okulary, zwykle uzyskiwały prawo jazdy na określony czas, na przykład na dziesięć czy piętnaście lat. Z biegiem czasu taka ważność prawa jazdy stała się bardzo powszechna, wręcz obowiązkowa, dla wszystkich.

W tym gronie trzeba wymienić też tych kierowców, którzy nie mają żadnych wad wzroku czy przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdu. Skutkuje to tym, że jeśli kierujący utraci przywilej kierowania pojazdem, to dokument może zostać zmodyfikowany i stać się prawem jazdy terminowym.

Kto może skontrolować prawo jazdy?

Wbrew obiegowej opinii, niewiele służb ma przywilej sprawdzania naszego prawa jazdy. Można tu wskazać na przykład na policjantów, funkcjonariuszy straży miejskich, a także na funkcjonariuszy straży granicznej czy służby celnej. 

Jesteś klientem mBanku? Sprawdź, czy należy ci się zwrot opłatJesteś klientem mBanku? Sprawdź, czy należy ci się zwrot opłatMikołaj Frączak

Dość ciekawe umocowano Żandarmerię Wojskową. Z do zasady może ona skontrolować prawo jazdy, jednak tylko na terenach będących w zarządzie wojska, a więc na przykład na terenie baz czy poligonów. Dlaczego więc czasem na drogach spotyka się patrole mieszane, w skład których wchodzi funkcjonariusz policji i żandarmerii?

Ustawodawca pozwala takim służbom na przeprowadzenie kontroli, argumentując, że w tej sytuacji osobą sprawdzającą dokument jest przecież funkcjonariusz policji. Jeśli dopilnujemy tego, aby to właśnie pracownik tej służby sprawdzał nasz dokument, to wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Czy w samochodzie trzeba mieć ze sobą prawo jazdy?

Nie ma już takiej konieczności. Ma mocy ustawy z 5 grudnia 2020 roku, nie ma konieczności posiadania takiego dokumentu przy sobie. Baza praw jazdy w Polsce została zdigitalizowana, w wyniku czego funkcjonariusz ma dostęp do naszego dokumentu z poziomu systemu, do którego dostęp ma na przykład policja.

Funkcjonariusz ma wgląd do takich informacji, jak data ważności dokumentu, jego kategorii, a także ewentualnych uwag, na przykład konieczności prowadzenia samochodu w okularach. Można też tam znaleźć informacje o historii kierowcy, wliczając w to grono na przykład wcześniejsze kary nałożone przez służby, które były wyrażone w punktach karnych.

Jeśli utraciliśmy prawko za przekroczenie ilości punktów lub na przykład za jazdę pod wpływem alkoholu, to takie dane również znajdują się w bazie. W praktyce oznacza to, że policja ma dostęp do wszystkich kluczowych informacji, w tym także do tych o naszym pojeździe. Pamiętajmy też o tym, że dowód rejestracyjny również jest teraz dostępny w wersji zdigitalizowanej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.