Jesteś klientem mBanku? Sprawdź, czy należy ci się zwrot opłat

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podważył zasadność pobierania przez mBank opłat, które klienci ponosili w związku z wypowiedzeniem umowy o kredyt odnawialny, czytamy w komunikacie regulatora. Według urzędu bank zaprzestał już stosowania tego rozwiązania, a konsumentom od których pobrał pieniądze, będzie musiał zwrócić opłaty.

Jesteś klientem mBanku? Sprawdź, czy należy ci się zwrot opłat
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 maja 2021

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest produktem finansowym, który jest powiązany z ROR-em klienta. Najprościej rzecz ujmując, jest to stale dostępna linia kredytowa. Środki uzyskane za jej pośrednictwem można przeznaczyć na dowolny cel. Kwota powiększa saldo dostępnych na rachunku środków. Ustawa o kredycie konsumenckim wskazuje, że taką umowę kredytową można wypowiedzieć w dowolnym momencie. Taka decyzja nie powinna wiązać się z ponoszeniem przez klienta banku jakichkolwiek opłat.

Rekordowy przemyt papierosów udaremnionyRekordowy przemyt papierosów udaremnionyMartyna Kowalska

Opłata za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny

Opisywana sprawa rozpatrywana była rok. Dokładnie w maju ub.r. wszczęto postępowanie przeciwko mBankowi. Stało się tak po skardze konsumenta, który miał wątpliwości, czy zobowiązanie go do zapłaty określonej kwoty za wypowiedzenie umowy o kredyt odnawialny jest zgodne z obowiązującym w Polsce prawem.

Bank, o którym mowa, posiadał w ofercie kredyty odnawialne w bardzo szerokiej ofercie – od 500 złotych do nawet 150 tys. zł. Wszystko odbywało się na promocyjnych warunkach. Zgodnie z regulaminem bank nie pobierał prowizji za udzielenie kredytu.

UOKiK kwestionuje opłaty w banku

UOKiK zwraca jednak uwagę, że „umowa była tak sformułowana, że zastrzegała prowizję za odnowienie limitu po 12 miesiącach. Jak wykazało postępowanie osoba, która chciała uniknąć tej opłaty i rozwiązała umowę przed upływem roku od dnia jej zawarcia, musiała jednak zapłacić innego rodzaju opłatę. Była ona obliczana jako procent od całkowitej kwoty przyznanego limitu – niezależnie od wykorzystanej sumy”. Co to oznaczała w praktyce? Jeśli kredyt odnawialny wynosił 150 tys. złotych, opłata z tytułu wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez klienta mogłaby sięgać prawie 4,5 tys. złotych, niezależnie od tego, z jakiej faktycznie kwoty skorzystałby klient.

Klient banku powinien móc zatem swobodnie decydować o tym, czy chce kontynuować umowę — bez obawy o sankcje. W przypadku kredytu odnawialnego w mBanku nie było to możliwe” - zauważa Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Michał Górecki

mBank wycofa się z opłat

Jak wynika z komunikatu regulatora, mBank już zaniechał stosowania takiego rozwiązania. Ponadto ma obowiązek zwrócenia konsumentom pobrane wcześniej opłaty. Na takie rozwiązanie możesz liczyć niezależnie od tego, czy jesteś obecnym, czy byłym klientem tej instytucji finansowej. Jak dodaje UOKiK, decyzja nie jest jeszcze prawomocna!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!