AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznych

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie opracowuje innowacyjną metodę recyklingu paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, w najbliższych latach w Polsce z użycia wyjdzie około 100 ton wyeksploatowanych instalacji. Krakowska uczelnia współpracuje w tym zakresie ze spółką technologiczno-badawczą oraz naukowcami z Polski, Czech oraz Słowacji.

AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznych
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 maja 2021

Boom na fotowoltaikę a ekologia

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki tylko w 2020 roku odnotowano trzykrotny wzrost wolumenu energii elektrycznej, jaka trafia do sieci z mikroinstalacji OZE. Aż 98,5% ma swoje źródło w prosumenckich instalacjach fotowoltaicznych. O dokładnych danych na ten temat pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj.

Nic dziwnego. Fotowoltaika jest coraz popularniejsza także w skali świata. Według statystyk przytoczonych przez AGH tylko w 2025 roku w naszym kraju działać będzie ponad 420 tys. ton paneli słonecznych. „Szacując, że średnia żywotność paneli wynosi 20–30 lat, już w najbliższych latach, w samej Polsce, do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Już teraz z paneli fotowoltaicznych można odzyskiwać surowce, m.in. aluminium, krzem czy szkło. Na razie są to jednak często metody niekompletne lub mało wydajne i kosztowne” – zauważa w swoim komunikacie AGH. To oznacza, że stoimy właśnie przed wielkim ekologicznym wyzwaniem i to w skali świata

Jak zagospodarować zużyte panele słoneczne?

Według dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH prof. dra hab. inż. Marka Cały — „Nasze metody przetwarzania zużytych paneli opracowane wraz z firmą 2loop Tech będą nie tylko w 100% ekologiczne, lecz również efektywne ekonomicznie. Dzięki opracowanym technologiom odzyskamy praktycznie wszystko, co możliwe, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie – powiedział cytowany w komunikacie uczelni”.

W opinii profesora, najbliższe lata będą kluczowe, czy światowa gospodarka odpowie na zbliżające się wyzwanie zagospodarowania fotowoltaicznych śmieci. Za pięć lub dziesięć lat wg profesora Marka Cały może być już za późno. Naukowiec zaznaczył, że Polska ma szansę stać się światowym liderem jeśli chodzi o recykling takich urządzeń, tym bardziej, że dysponuje odpowiednim know-how, potencjałem produkcyjnym, sprzyjającym położeniem geograficznym oraz biznesem, który chce inwestować w nowatorskie rozwiązania w tej dziedzinie.

Efektywny recykling fotowoltaiki

AGH chce odzyskiwać w ramach recyklingu 100% elementów zużytych paneli fotowoltaicznych. Na razie planowane są badania przemysłowe, którymi zajmie się Katedra Inżynierii Środowiska AGH. Z kolei działania wdrożeniowe oraz prototypową linię technologiczną zaplanowano w Czaplach koło Torunia (Kujawsko-Pomorskie) w zakładzie 2loop Tech, czyli firmie, która jest liderem utworzonego konsorcjum.

Kiedy recykling paneli fotowoltaicznych?

Umowa, jaką AGH zawarł z partnerami biznesowymi, zakłada, że badania przemysłowe zakończą się do października 2022 roku. Linia technologiczna do recyklingu ma wystartować przed końcem 2023 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!