Ta branża radzi sobie z kryzysem. Produkcja opakowań w pandemii

Wzrost popularności zakupami w sieci, jedzenie na wynos, większa produkcja środków higienicznych – jak pokazują badania, zmiany, jakie zaszły na rynku i nowe trendy związane z pandemią, skutecznie wykorzystali producenci opakowań, którzy zdaniem Krajowego Rejestru Długów mają niski poziom zadłużenia i wykazują się dużą stabilnością.

Ta branża radzi sobie z kryzysem. Produkcja opakowań w pandemii
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 maja 2021

Dobry biznes na czas pandemii

W czasie pandemii utrzymywał się wysoki poziom zapotrzebowania na opakowania. Firmy, które je produkują, są silnie związane z takimi sektorami jak spożywczy, farmaceutyczny, czy produkcji środków czystości. To zapewniło im stabilną pozycję i przejście przez kryzys niemal suchą nogą. Dziś, według obliczeń Polskiej Izby Opakowań, na które w swoim raporcie powołuje się KRD, rynek producentów opakowań wart jest w naszym kraju około 45 mld złotych, zaś zadłużenie tego sektora to zaledwie… promil jego wartości!

Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy musisz zgłosić ten fakt do WKUPrzeprowadzasz się? Sprawdź, czy musisz zgłosić ten fakt do WKUMartyna Kowalska

E-commerce a branża opakowań

KRD zwraca uwagę na ogromny popyt na opakowania ze strony firm e-commerce, które w czasie pandemii odnotowały „swoje pięć minut”. Szczególne zapotrzebowanie dotyczyło m.in. kartonowych pudełek, oraz innych opakowań, które pozwalały na bezpieczny transport towarów do klientów.

W związku z tym sektor opakowań nie odczuł szczególnie spadku popytu na swoje produkty ze strony tych klientów, którzy ze względu na trwającą pandemię musiały ograniczyć swoją produkcję. KRD przytacza tutaj sektorową analizę Santander Bank Polska, wg której, sprzedaż już wyprodukowanych opakowań w ub.r. odnotowała wzrost na poziomie 4,2-4,5 procent rok do roku.

Zadłużenia w branży opakowaniowej

Jak zauważa, prezes Krajowego Rejestru Długów, Adam Łącki – „Na początku pandemii, w marcu 2020 roku długi sektora wynosiły 49 mln złotych. W drugiej połowie roku ta kwota zaczęła powoli rosnąć i w listopadzie osiągnęła najwyższy poziom prawie 51,8 mln złotych. Później zaczęła spadać do obecnej kwoty ponad 49 mln złotych” – powiedział. Jego zdaniem to i tak „niewielkie wahania”, jeśli porównamy te dane z innymi sektorami gospodarki, które w tym samym czasie wyraźnie zwiększyły swoje zadłużenie.

Największe problemy z zaległościami notują producenci zajmujący się opakowaniami z tworzyw sztucznych. Obecnie mają do oddania 26,8 mln złotych, czyli blisko połowę całkowitego zadłużenia branży. KRD zwraca przy tym uwagę, że produkcja tego typu opakowań wciąż jest największą częścią omawianego rynku. Przeszło 14,2 mln zł długów przypisanych jest do wytwórców opakowań papierowych i tekturowych. W przypadku producentów drewnianych opakowań mowa natomiast o 7,8 mln zł zobowiązań. Stosunkowo niewiele, bo 321 tys. złotych mają do oddania producenci opakowań z metalu. Cała branża zadłużona jest obecnie na 49,3 mln złotych.

Fintech zmienia oblicze irlandzkiej bankowości. Czy Polska jest jeszcze przed cyfrową rewolucją?Fintech zmienia oblicze irlandzkiej bankowości. Czy Polska jest jeszcze przed cyfrową rewolucją?Bartosz Tomczyk

Wierzyciele i dłużnicy branży opakowaniowej

Najwięcej pieniędzy sektor ma do oddania bankom. Wg KRD to 13,5 mln złotych. Na 4,8 mln złotych czekają podmioty zarządzające wierzytelnościami, a na 3,4 mln zł firmy faktoringowe.

W opinii prezesa KRD Adama Łąckiego, aż 37% zadłużenia firm opakowaniowych wynika z opóźnień w płatnościach ze strony nierzetelnych kontrahentów – mowa o kwocie 18,3 mln złotych.

W tym gronie największą grupę stanowią firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego, które zalegają producentom opakowań 6,7 mln złotych. Nieco mniej do oddania ma handel – 4,6 mln. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: długi

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!