Pomoc dla rolników i pszczelarzy za straty w 2020 roku

Będzie wsparcie dla rolników oraz pszczelarzy – informuje resort rolnictwa. Chodzi o osoby oraz gospodarstwa, które poniosły straty w związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi w 2020 roku.

Pomoc dla rolników i pszczelarzy za straty w 2020 roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 maja 2021

Rok 2020 w rolnictwie

Rok 2020 w rolnictwie nie był łatwym rokiem. Z jednej strony istniały problemy ze sprzedażą produktów w związku z trwająca pandemią COVID-19, z drugiej zaś, nie brakowało występowania mocno niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które odpowiadały za poważne straty uprawach.

Niestabilna sytuacja pogodowa uderzyła także w pszczelarzy. Ciepła zima, chłodna wiosna, liczne wichury, czy gradobicia spowodowały wiele problemów w pasiekach. Tymczasem pszczoły odpowiadają za zapylanie aż 80% roślin uprawnych, a także rosnących w dzikiej naturze.

Wsparcie dla pszczelarzy 2021

Na państwową pomoc mogą liczyć podmioty, które prowadzą działalność związaną z pszczelarstwem. Będzie to 20 złotych do każdej rodziny pszczelej, którą udało się przezimować. Może się okazać, że będzie to ważne wsparcie, tym bardziej że ostatni rok z uwagi na nietypową aurę uderzył w wiele pasiek.

Wsparcie dla rolników 2021 z uwagi na niekorzystną pogodę

Z kolei producenci rolni, którzy ponieśli w 2020 roku straty z powodu niekorzystnej pogody na poziomie przekraczającym 30 procent średniorocznej produkcji, mogą liczyć na dotację, której wysokość będzie zależała od rodzaju upraw oraz wysokości szkód na danej powierzchni.

W ten sposób przeznaczono 1200 złotych na 1 ha owocujących upraw drzewnych, które zostały uszkodzone w wyniku gradobicia, nawalnych opadów deszczu czy niekorzystnego przezimowania. Brane pod uwagę będą także szkody wiosennych przymrozków, powodzi, huraganu, wyładowań atmosferycznych, osunięć ziemi i lawin w wysokości przynajmniej 70% plonu.

Z kolei 1000 złotych na hektar upraw będzie dotyczył tych gospodarstw, w których odnotowano szkody w wyniku gradobicia, nawalnych deszczy, złego przezimowania, przymrozków na wiosnę i innych wymienionych wcześniej czynników również w wysokości 70% plonu.

Negatywne skutki suszy wyceniono również na 1000 złotych na hektar. Przypomnijmy, problemy z brakiem deszczu były zauważalne wiosną ubiegłego roku. Wówczas wielu rolników poniosło poważne straty w uprawach.

Mniejsze szkody, mniejsza pomoc

Na wsparcie mogą liczyć także ci rolnicy, których straty były nieco mniejsze i zawierały się w przedziale od 20 do 70% plonu. Dla sadowników będzie to 600 złotych na hektar, w przypadku upraw 500 zł na hektar.

Dopłaty do oprocentowania kredytów dla rolników

Jak informuje resort rolnictwa „Dopłaty do oprocentowania kredytów będą mogły być również udzielane na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność dotyczącą przetwórstwa produktów rolnych lub przetwórstwa ryb, skorupiaków i mięczaków”.

Nowe przepisy odnośnie wsparcia pszczelarzy i rolników, mają wejść w życie   po 7 dniach od dnia ogłoszenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!