Na jakie wsparcie mogą liczyć rzemieślnicy?
Przedstawiciele rzemiosła mogą liczyć na wsparcie państwa. Rząd przyjął właśnie program, którego celem jest wsparcie rozwoju branży rzemieślniczej. Ma również wzmocnić funkcjonowanie oraz organizację samorządu gospodarczego polskiego rzemiosła. Roczny budżet programu opracowanego w resorcie rozwoju pod nazwą „Polski Inkubator Rzemiosła” ma wynieść 10 mln złotych. Na jakie wsparcie mogą liczyć rzemieślnicy?
- Mikołaj Frączak
- /
- 24 maja 2021
Co to jest Polski Inkubator Rzemiosła?
Wśród celów Polskiego Inkubatora Rzemiosła znalazły się m.in. infrastrukturalne oraz instytucjonalne wsparcie organizacji rzemieślniczych. Zakłada on rozwój oraz promocję dualnego kształcenia w tej branży „mistrz-uczeń”. Rocznie na program ma trafiać 10 mln złotych. Jego działanie planowane jest na najbliższą dekadę tj. od 2021 do 2030 roku.
Jak powiedziała cytowana na stronie resortu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, „program stanowi także kamień milowy na drodze ku nowej ustawie o rzemiośle na miarę wyzwań XXI wieku, na którą już od ćwierć wieku czeka, licząca ponad 300 tys. firm, branża rzemieślnicza”.
Pomoc dla rolników i pszczelarzy za straty w 2020 rokuMartyna Kowalska
Dla kogo Polski Inkubator Rzemiosła?
Zgodnie z założeniami, Narodowy Instytut Wolności (NIW), który został wybrany na operatora programu, rozpisze otwarty konkurs dla organizacji rzemieślniczych działających w Związku Rzemiosła Polskiego oraz Izbie Rzemieślniczej i Cechach Rzemieślniczych, w którym będą one mogły ubiegać się o różnego rodzaju dotacje. Wnioski do konkursu (adresowane do NIW) będzie można składać już w czerwcu 2021 roku.
Na co pieniądze w Polskim Inkubatorze Rzemieślniczym?
Dotacje, jakie będzie można otrzymać w ramach programu, będą przeznaczone m.in. na doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny, a także zakup specjalistycznych programów komputerowych, które będą wspierały beneficjentów w realizacji swoich zadań wynikających ze statutu.
Za pieniądze z Inkubatora będzie można także organizować różnego rodzaju konkursy o zawodach rzemieślniczych adresowane do uczniów, a także konkursy zawodowe dla młodzieży, która przygotowuje się do wykonywania zawodu w zakładach rzemieślniczych.
Wyróżniający się uczniowie rzemiosła będą mogli liczyć np. na specjalistyczne szkolenia w zawodzie np. w formie wizyt studyjnych. Program dopuszcza także organizację festynów czy gier terenowych, które mogą mieć charakter wydarzeń promujących rzemiosło.
Doradztwo zawodowe w ramach Polskiego Inkubatora Rzemiosła
Pieniądze będą także przeznaczone na różnego rodzaju doradztwo gospodarcze na potrzeby samorządu gospodarczego rzemiosła. W grę wchodzą także szkolenia oraz konsultacje dla pracowników, oraz członków organizacji skupiających wokół siebie rzemieślników.
Co to jest smishing?Martyna Kowalska
Polskie rzemiosło w liczbach
Jak informuje ministerstwo rozwoju, obecnie w naszym kraju działa przeszło 4,1 mln przedsiębiorstw, z czego 99,9% stanowią małe oraz średnie firmy, które dają pracę dla ok. 6,75 mln osób.
Obecnie organizacje rzemiosła zrzeszają około 300 tysięcy przedsiębiorstw, z czego dużą część stanowią firmy o charakterze rodzinnym. Według MRPiT kolejne 300 tysięcy firm może pochwalić się rodowodem, który wywodzi się właśnie z rzemiosła.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.