Mimo otwarcia szkół rząd nie rezygnuje z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Mimo powrotu dzieci do szkół oraz otwartych przedszkoli i żłobków rząd nie rezygnuje z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Czy komukolwiek dzisiaj potrzebne jest takie wsparcie? Czy po zakończeniu szkolnego lockdownu, w ogóle można skorzystać z dodatkowego zasiłku? Odpowiadamy.

Mimo otwarcia szkół rząd nie rezygnuje z dodatkowego zasiłku opiekuńczego
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 maja 2021

Otwieranie szkół – maj 2021

Maj 2021 roku przyniósł przełom w obostrzeniach dotyczących edukacji. Do szkolnych ławek powracają uczniowie. Choć niektórzy w starszych klasach,  uczestniczą jeszcze w nauczaniu w trybie zdalnym. Rząd najwyraźniej z dużą ostrożnością podchodzi do odmrażania szkolnictwa i zakłada, że w pojedynczych placówkach, np. w przedszkolach, czy żłobkach mogą nastąpić trudności w zapewnieniu ciągłej opieki nad dziećmi z powodu koronawirusa. Można założyć bowiem sytuację, w której zachorowanie jednej osoby z personelu lub grona pedagogicznego może wywołać absencyjną lawinę z powodu kwarantanny.

Odmrażanie szkół i dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Chociażby wyżej przytoczony przykład pokazuje, że cały czas istnieje prawdopodobieństwo zamknięcia np. przedszkola, czy szkoły (np. pojedynczych oddziałów). W takiej sytuacji, rodzice na dotychczasowych zasadach mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy nad dziećmi do ósmego roku życia. To oznacza, że teoretycznie, wsparcie może dotyczyć nawet rodziców niektórych pierwszoklasistów.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych możliwość skorzystania z takiego dodatkowego zasiłku opiekuńczego została przedłużona do 6 czerwca 2021 roku.

Dla których rodziców dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Pierwszą podstawową zasadą, wspomnianą już wcześniej jest wiek dziecka. Zgodnie z przepisami, nasza pociecha nie może być starsza niż 8 lat. Jeśli ukończyła już ósmy rok życia, o dodatkowym zasiłku opiekuńczym możemy zapomnieć.

Drugi warunek to powód, dla którego dziecko nie może iść do szkoły lub przedszkola. Placówka musi być zamknięta z powodu COVID-19. W przypadku otwarcia szkół i przedszkoli pieniądze należą się wówczas, gdy nie mogą one zapewnić opieki z uwagi na ograniczone funkcjonowanie np. hybrydowe.

Zasiłek dla rodziców dzieci do ósmego roku życia należy się także wtedy, kiedy nie ma możliwości sprawowania nad nimi opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. Ważne jest jednak to, aby przyczyną takiego stanu rzeczy były okoliczności związane z trwającą pandemią.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców niepełnosprawnych dziecięcego

Wyższe limity wieku przewidziano w przypadku rodziców dzieci niepełnosprawnych. Jak czytamy w informacji ZUS, należy się ona w każdym przypadku zamknięcia szkoły lub ograniczeń w jej działaniu z powodu COVID-19 jeżeli dziecko:

- ma mniej niż 16 lat i posiada orzeczenie o niepełnosprawności;

- ma mniej niż 18 lat i posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

- ma mniej niż 24 lata, i posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!