fb

Jak oszczędzać prąd?

Oszczędzanie energii elektrycznej służy podwójnemu celowi: pomaga powstrzymać globalne ocieplenie i na dłuższą metę pomaga zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Jak oszczędzać prąd?
 • Iga Gradzka
 • /
 • 27 maja 2021

Rozejrzyj się po domu i biurze: każde urządzenie działające na prąd może być bardziej energooszczędne. Zmiana codziennych nawyków to także skuteczny sposób na zmniejszenie ilości zużywanej energii elektrycznej.

Jakie okna dachowe zamontować?Jakie okna dachowe zamontować?Rafał Stępniewski

Oświetlenie oszczędzające energię

 • Wykorzystuj naturalne światło. Korzystanie z naturalnego światła, gdy tylko jest to możliwe, zamiast polegać na sztucznym oświetleniu, może znacznie zmniejszyć ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu dnia. Gdy potrzebujesz dodatkowego oświetlenia, zamiast górnej lampy użyj lampki biurkowej o niskim poborze mocy.
 • Zmień swoje żarówki. Wymiana zwykłych żarówek na żarówki LED jest dużą oszczędnością energii. Żarówki emitują 98% zużywanej energii przez ciepło, podczas gdy żarówki z diodami LED są znacznie bardziej energooszczędne i działają kilka razy dłużej.
 • Wyłączaj światła. Zacznij zwracać uwagę na to, ile świateł jest włączonych w Twoim domu w danym momencie. Kiedy wychodzisz z pokoju, wyrób w sobie nawyk wyłączania świateł za każdym razem.

Urządzenia energooszczędne

 • Odłącz wszystkie urządzenia, które nie są przez Ciebie używane. Czy wiesz, że urządzenia, które są podłączone do prądu, nadal zużywają energię, nawet, gdy są wyłączone? Listwa zasilająca z przełącznikiem ułatwia to zadanie. Zamiast wyciągać 5 wtyczek urządzeń z gniazdek, wystarczy przełączyć przełącznik.

Czytaj także: Energetyczne Centrum w upadłości. Klienci mogą odzyskać pieniądze

 • Wymień stare urządzenia na modele energooszczędne. Nowsze modele są zaprojektowane tak, aby oszczędzać energię, zmniejszając koszty gospodarstwa domowego.
 • Jeśli wymiana urządzeń nie jest możliwa, nadal istnieje wiele sposobów na zmianę rutynowych czynności, dzięki czemu zużywasz jak najmniej energii elektrycznej: napełnij całą zmywarkę przed jej uruchomieniem, nie otwieraj piekarnika, gdy jest w użyciu. Nie stój w lodówce z otwartymi drzwiami, próbując zdecydować, co zjeść. Powinieneś również sprawdzić uszczelki na lodówce i wymienić je, gdy się zużyją.
 • Zmniejsz swoją zależność od urządzeń elektrycznych. W dawnych czasach ludzie nie potrzebowali dużych urządzeń do prowadzenia swoich gospodarstw domowych. Eksperymentuj ze sposobami wykorzystania tylko tego, czego naprawdę potrzebujesz. Korzystanie z mniejszej liczby urządzeń może sprawić, że niektóre zadania będą bardziej czasochłonne, ale jeśli zaangażujesz całą rodzinę, nie będziesz spędzać zbyt wiele czasu na pracach domowych.
 • Zawieś bieliznę na tradycyjnej suszarce i pozwól jej wyschnąć, zamiast korzystać z suszarki elektrycznej.
 • Ogranicz swoje wypieki do jednego dnia w tygodniu, podczas którego robisz kilka dań w tym samym czasie. W ten sposób nie będziesz musiał nagrzewać piekarnika kilka razy.
 • Pozbądź się małych urządzeń, których tak naprawdę nie potrzebujesz, takich jak odświeżacze powietrza typu plug-in.

Czytaj także: innogy podnosi ceny prądu. Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

Ogrzewanie i chłodzenie

 • Zaizoluj swój dom. Upewnij się, że drzwi i okna mają dobre uszczelnienie. Izolacja chroni dom przed wyciekiem chłodnego, klimatyzowanego powietrza w okresie letnim i ciepłego powietrza w zimie.
 • Poproś wykonawcę o sprawdzenie izolacji domu, aby ustalić, czy jest wystarczająco wydajna.
 • Używaj mniej gorącej wody. Ogrzewanie wody wymaga dużo energii. Nie trzeba brać zimnych pryszniców, ale mając świadomość, ile gorącej wody używasz i jak ona się podgrzewa, możesz zaoszczędzić na tym dużo energii elektrycznej i pieniędzy.
 • Bierz prysznice zamiast kąpieli. Wanny zużywają dużo więcej wody niż prysznice.
 • Używaj klimatyzatora rzadziej. Czasami korzystanie z klimatyzatora jest nieuniknione, ale nie ma powodu, aby go używać od początku wiosny do końca lata, nie wyłączając go nigdy. Znajdź inne sposoby na ochłodzenie wnętrza.
 • Zaoszczędzisz dużo energii i pieniędzy, jeżeli będziesz utrzymywać swój dom w temperaturze o kilka stopni niższej niż zwykle w zimie. Jeśli zrobi się zimno, załóż sweter, zamiast podkręcić termostat.

Źródła energii odnawialnej

 • Użyj energii odnawialnej. Szukaj energii z firmy, która wykorzystuje energię odnawialną, taką jak energia wiatrowa lub słoneczna. Przełączenie może początkowo być kosztowne, ale z czasem zaoszczędzisz pieniądze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!