Jak oszczędzać prąd?

Oszczędzanie energii elektrycznej służy podwójnemu celowi: pomaga powstrzymać globalne ocieplenie i na dłuższą metę pomaga zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Jak oszczędzać prąd?
 • Iga Gradzka
 • /
 • 13 maja 2019

Rozejrzyj się po domu i biurze: każde urządzenie działające na prąd może być bardziej energooszczędne. Zmiana codziennych nawyków to także skuteczny sposób na zmniejszenie ilości zużywanej energii elektrycznej.

Czytaj także: Czy można produkować własny prąd?

Oświetlenie oszczędzające energię

 • Wykorzystuj naturalne światło. Korzystanie z naturalnego światła, gdy tylko jest to możliwe, zamiast polegać na sztucznym oświetleniu, może znacznie zmniejszyć ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu dnia. Gdy potrzebujesz dodatkowego oświetlenia, zamiast górnej lampy użyj lampki biurkowej o niskim poborze mocy.
 • Zmień swoje żarówki. Wymiana zwykłych żarówek na żarówki LED jest dużą oszczędnością energii. Żarówki emitują 98% zużywanej energii przez ciepło, podczas gdy żarówki z diodami LED są znacznie bardziej energooszczędne i działają kilka razy dłużej.
 • Wyłączaj światła. Zacznij zwracać uwagę na to, ile świateł jest włączonych w Twoim domu w danym momencie. Kiedy wychodzisz z pokoju, wyrób w sobie nawyk wyłączania świateł za każdym razem.

Urządzenia energooszczędne

 • Odłącz wszystkie urządzenia, które nie są przez Ciebie używane. Czy wiesz, że urządzenia, które są podłączone do prądu, nadal zużywają energię, nawet, gdy są wyłączone? Listwa zasilająca z przełącznikiem ułatwia to zadanie. Zamiast wyciągać 5 wtyczek urządzeń z gniazdek, wystarczy przełączyć przełącznik.

Czytaj także: Energetyczne Centrum w upadłości. Klienci mogą odzyskać pieniądze

 • Wymień stare urządzenia na modele energooszczędne. Nowsze modele są zaprojektowane tak, aby oszczędzać energię, zmniejszając koszty gospodarstwa domowego.
 • Jeśli wymiana urządzeń nie jest możliwa, nadal istnieje wiele sposobów na zmianę rutynowych czynności, dzięki czemu zużywasz jak najmniej energii elektrycznej: napełnij całą zmywarkę przed jej uruchomieniem, nie otwieraj piekarnika, gdy jest w użyciu. Nie stój w lodówce z otwartymi drzwiami, próbując zdecydować, co zjeść. Powinieneś również sprawdzić uszczelki na lodówce i wymienić je, gdy się zużyją.
 • Zmniejsz swoją zależność od urządzeń elektrycznych. W dawnych czasach ludzie nie potrzebowali dużych urządzeń do prowadzenia swoich gospodarstw domowych. Eksperymentuj ze sposobami wykorzystania tylko tego, czego naprawdę potrzebujesz. Korzystanie z mniejszej liczby urządzeń może sprawić, że niektóre zadania będą bardziej czasochłonne, ale jeśli zaangażujesz całą rodzinę, nie będziesz spędzać zbyt wiele czasu na pracach domowych.
 • Zawieś bieliznę na tradycyjnej suszarce i pozwól jej wyschnąć, zamiast korzystać z suszarki elektrycznej.
 • Ogranicz swoje wypieki do jednego dnia w tygodniu, podczas którego robisz kilka dań w tym samym czasie. W ten sposób nie będziesz musiał nagrzewać piekarnika kilka razy.
 • Pozbądź się małych urządzeń, których tak naprawdę nie potrzebujesz, takich jak odświeżacze powietrza typu plug-in.

Czytaj także: innogy podnosi ceny prądu. Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

Ogrzewanie i chłodzenie

 • Zaizoluj swój dom. Upewnij się, że drzwi i okna mają dobre uszczelnienie. Izolacja chroni dom przed wyciekiem chłodnego, klimatyzowanego powietrza w okresie letnim i ciepłego powietrza w zimie.
 • Poproś wykonawcę o sprawdzenie izolacji domu, aby ustalić, czy jest wystarczająco wydajna.
 • Używaj mniej gorącej wody. Ogrzewanie wody wymaga dużo energii. Nie trzeba brać zimnych pryszniców, ale mając świadomość, ile gorącej wody używasz i jak ona się podgrzewa, możesz zaoszczędzić na tym dużo energii elektrycznej i pieniędzy.
 • Bierz prysznice zamiast kąpieli. Wanny zużywają dużo więcej wody niż prysznice.
 • Używaj klimatyzatora rzadziej. Czasami korzystanie z klimatyzatora jest nieuniknione, ale nie ma powodu, aby go używać od początku wiosny do końca lata, nie wyłączając go nigdy. Znajdź inne sposoby na ochłodzenie wnętrza.
 • Zaoszczędzisz dużo energii i pieniędzy, jeżeli będziesz utrzymywać swój dom w temperaturze o kilka stopni niższej niż zwykle w zimie. Jeśli zrobi się zimno, załóż sweter, zamiast podkręcić termostat.

Źródła energii odnawialnej

 • Użyj energii odnawialnej. Szukaj energii z firmy, która wykorzystuje energię odnawialną, taką jak energia wiatrowa lub słoneczna. Przełączenie może początkowo być kosztowne, ale z czasem zaoszczędzisz pieniądze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!