Ważne zmiany w programie „Czyste powietrze”

Koniec dotacji na kotły węglowe oraz zwiększenie progów dochodowych – takich zmian muszą spodziewać się osoby, które planują inwestycje ze wsparciem programu „Czyste Powietrze”. Od kiedy będą obowiązywały zmiany w popularny programie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

Ważne zmiany w programie „Czyste powietrze”
  • Michał Górecki
  • /
  • 31 maja 2021

Koniec dotacji na kotły węglowe

Jak zapowiada w swoim komunikacie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dotacja na zakup oraz montaż kotła na węgiel z programu „Czyste Powietrze” będzie możliwa jedynie do 31 grudnia 2021 roku.

Wprowadzenie okresu przejściowego do końca 2021 roku wynika z faktu, że aktualnie program dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia w ciągu 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Oznacza to, że każda osoba, która złoży taki wniosek, dokona zakupu oraz przeprowadzi montaż kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 roku, będzie mogła otrzymać pieniądze.

Koszt takiego przedsięwzięcia zostanie wówczas zakwalifikowany do dotacji. Szczegóły zostaną uregulowane w załącznikach 2 oraz 2a do programu „Czyste Powietrze”. 

AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychAGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychMichał Górecki

Kiedy zakup kotła na węgiel będzie dofinansowany?

NFOŚiGW mówi o trzech warunkach uzyskania dofinansowania kotła na węgiel. Po pierwsze do 31 grudnia musi zostać złożony stosowny wniosek o takie dofinansowanie. Po drugie, również do tego dnia musi zostać zakupiony kocioł. Wreszcie po trzecie, wystawienie faktury za kocioł i montaż musi nastąpić najpóźniej do końca roku. 

Jak jednak zaznacza fundusz - „powyższy warunek nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie (planowane od 1 lipca 2021 r.)”.

Dlaczego kotły węglowe znikają z programu „Czyste Powietrze”?

Jak wyjaśnia fundusz, zmiany wynikają z wytycznych nakreślonych przez Komisję Europejską. Zmiana ma także związek z zapisami Krajowego Planu Odbudowy oraz zaprezentowanego niedawno przez koalicję rządzącą „Polskiego Ładu”.

Innym, istotnym powodem zmian są antysmogowe uchwały przyjmowane przez sejmiki poszczególnych województw, które nakazują ograniczenie możliwości stosowania paliwa stałego – w tym przypadku węgla. 

Zmiany progów dochodowych w programie „Czyste Powietrze”

NFOŚiGW wyjaśnia, że zmiana progów dochodowych w programie „Czyste Powietrze” oraz „Stop Smog” ma na celu ujednolicenie tych progów. Dzięki temu więcej osób ma szansę na skorzystanie z wyższego poziomu dotacji, czyli do 37.000 zł.

W przypadku jednoosobowych gospodarstw próg ten będzie wynosił 175% najniższej emerytury, czyli w 2021 roku 2.189,04 zł. To około 229 złotych więcej niż w tej chwili.

W przypadku gospodarstw wieloosobowych granica ta zostanie ustalona na 125% najniższej emerytury w przeliczeniu na jedną osobę. To 1.563,60 zł, czyli około 164 zł więcej niż przed zmianami.

Kiedy zmienią się progi dochodowe w programie „Czyste Powietrze”?

Według planów, podniesienie progów dochodowych, ma obowiązywać już od 1 lipca 2021 roku. Warunkiem będzie wprowadzenie odpowiednich zapisów w dokumentach regulujących udział w programie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!