Więcej czasu na wniosek o premię dla młodych rolników

Więcej czasu na wniosek o premię dla młodych rolników. Uprawnione osoby, które do końca maja nie zdążyły złożyć wniosku o premię dla młodych rolników, mają dodatkowy czas na dopełnienie formalności. Termin został wydłużony do 30 czerwca – poinformowało ministerstwo rolnictwa. W grę wchodzi bezzwrotne wsparcie w wysokości 150 tys. złotych. Jak zdobyć taką premię?

Więcej czasu na wniosek o premię dla młodych rolników
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 czerwca 2021

Do kiedy wniosek o premię dla młodych rolników?

O możliwości ubiegania się o premię w wysokości 150 tys. złotych pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym m.in. w tym artykule. Teraz wiadomo, że osoby, które nie zdążyły dopełnić wymaganych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) formalności, mogą to zrobić do końca czerwca. Zdecydowano bowiem o przesunięciu o miesiąc terminu naboru wniosków. 

Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Martyna Kowalska


Jak złożyć wniosek o premię dla młodych rolników?

Jest kilka sposobów na ubieganie się o premię dla młodych rolników. Po pierwsze, można to zrobić przez pozostawienie dokumentów w udostępnionych przez ARiMR wrzutniach lub urnach. Możliwość składania dokumentów w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych została bowiem ograniczone z powodu trwającej pandemii.

Dla osób składających dokumenty w formie papierowej wygodną formą składania wniosku jest także przesłanie jej przez Pocztę Polską.

Wygodną formą aplikowania o środki jest także złożenie dokumentu w formie elektronicznej przez skrzynkę ePUAP. 

Kto może ubiegać się o premię dla młodych rolników?

Z premii sięgającej 150 tys. złotych dedykowanej dla młodych rolników mogą skorzystać osoby fizyczne, które w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy osiągnęły pełnoletność, ale nie przekroczyły 40. roku życia. Kolejnym warunkiem jest posiadanie obywatelstwa państwa członkowskiego UE. 

Warunkiem koniecznym do sięgnięcia po wsparcie są kwalifikacje zawodowe, które wynikają z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie. Osoby, które mają z tym problem, mogą zobowiązać się do uzupełnienia np. koniecznego wykształcenia w ciągu 36 miesięcy, licząc od dnia, w którym rolnik otrzyma decyzję o przyznaniu premii. 

Ile hektarów potrzeba, by otrzymać dotację?

Premia dla młodego rolnika dedykowana jest dla osób, które są właścicielami gospodarstwa rolnego, którego powierzchnia przekracza 1 hektar. Posiadane lub planowane gospodarstwo powinno mieścić się w kryterium wielkości ekonomicznej, która mieści się w przedziale od 13.000 do 150.000 euro. Niezbędny będzie także biznes plan dotyczący rozwoju gospodarstwa rolnego.

Jak wypłacana jest premia dla młodych rolników?

Premia dla młodych rolników jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza to 80% całkowitej sumy, czyli 120 tys. złotych. Będzie wypłacona w ciągu 9 miesięcy od doręczenia pozytywnej decyzji ws. pomocy. Druga rata (20% = 30 tys. złotych) to bonus płatny po realizacji biznesplanu w ciągu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!