Do kiedy nabór na dotacje dla małych gospodarstw rolnych?

W obliczu wielu zmian spowodowanych pandemią wielu rolników zadaje pytanie, do kiedy trwa nabór na dotacje dla małych gospodarstw? Zgodnie z komunikatem na stronie resortu rolnictwa, termin przyjmowania wniosków w działaniu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” został wydłużony. 

Do kiedy nabór na dotacje dla małych gospodarstw rolnych?
 • Michał Górecki
 • /
 • 8 czerwca 2021

Termin naboru wniosków o dotacje

Resort rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowały o wydłużeniu terminu naboru wniosków dotyczących działania Restrukturyzacja małych gospodarstw w ramach PROW 2014-2020. Agencja czeka na dokumenty od rolników do 30 czerwca 2021 roku. 

Jak złożyć wniosek o dotację dla małych gospodarstw? 

Wnioski, o których mowa, wraz z wymaganymi dokumentami muszą trafić do regionalnych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je dostarczyć poprzez pozostawienie ich w specjalnych wrzutniach lub urnach znajdujących się w agencji (także w biurach powiatowych) lub za pośrednictwem internetu za pomocą platformy ePUAP. 

Przepisy nadal umożliwiają przesłanie dokumentacji przesyłką rejestrowaną w Poczcie Polskiej.

Więcej czasu na wniosek o premię dla młodych rolnikówWięcej czasu na wniosek o premię dla młodych rolnikówMartyna Kowalska

Kiedy rolnik dostanie premię dla małych gospodarstw?

Beneficjent tej konkretnej pomocy musi być posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego. Dolna granica powierzchni takiego gospodarstwa wynosi 1 ha gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami, rowami, gruntów ornych, sadów, łąk i pastwisk trwałych. 

Inną możliwością jest posiadanie nieruchomości, która jest wykorzystywana do produkcji rolnej. 

Warunkiem koniecznym jest położenie gospodarstwa na terenie Polski. Jego wielkość ekonomiczna nie może przekraczać 13 tys. euro. Rolnik musi być obywatelem UE oraz osiągnąć pełnoletność w dniu składania wniosku. 

Co trzeba zrobić, by dostać premię dla małych gospodarstw?

Aby wnioskować o pomoc, konieczne jest przygotowanie i złożenie biznesplanu, który zakłada rozwój gospodarstwa, oraz zobowiązanie do realizacji zawartych w nim punktów. Działalność rolnika, musi być prowadzona w celach zarobkowych.

Rolnictwo w celach zarobkowych – jakie warunki?

Aby stwierdzić, że działalność rolnicza prowadzona jest w celach zarobkowych, nie może być ona np. realizowana w celach naukowo-badawczych. Po drugie, dochody z rolnictwa muszą stanowić przynajmniej 25% wszystkich dochodów lub przychody z tego tytułu muszą sięgać poziomu przynajmniej 25% przychodów. 

Ile wynosi premia dla małych gospodarstw

Premia wnosi 60 tys. zł (jednak maksymalnie 15 tys. euro). Jest płatna w dwóch ratach. Pierwsza to 80% całkowitej wartości pomocy, która trafi na konto rolnika w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania pozytywnej decyzji o przyznaniu premii. Druga rata, czyli 20% trafi po realizacji biznesplanu. Musi to nastąpić w ciągu 3 lat, licząc od dnia pierwszego przelewu. 

  Warto pamiętać, że dane gospodarstwo może otrzymać taką premię tylko raz. Dotyczy to także małżeństw. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!