Abonament radiowo-telewizyjny 2022 – jakie stawki?

Znamy stawki za abonament radiowo-telewizyjny w 2022 roku. Jakie będą obowiązkowe stawki? Czy będzie podwyżka abonamentu za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję w tej sprawie.

Abonament radiowo-telewizyjny 2022 – jakie stawki?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 czerwca 2021

​Czy będzie podwyżka abonamentu RTV w 2022 roku?

Choć nie minęła jeszcze połowa 2021 roku, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przyjęła rozporządzenie regulujące kwestie wysokości opłat abonamentowych dla użytkowników odbiorników radiowych oraz telewizorów. 

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o pozostawieniu tych stawek na obecnym poziomie. Oznacza to, że nie będzie podwyżki daniny na rzecz publicznych nadawców.

​Stawki abonamentu RTV w 2022 roku

Za każdy miesiąc używania odbiornika radiofonicznego w 2022 roku zapłacimy 7,50 zł. W przypadku posiadania odbiornika telewizyjnego, po obowiązkowej rejestracji, opłata będzie obejmowała zarówno daninę radiową jak i TV i wyniesie 24,50 zł za miesiąc.

Jak oszczędzać energię?Jak oszczędzać energię?Martyna Kowalska

​Czy abonament płaci się za każdy odbiornik? 

Warto pamiętać, że w przypadku gospodarstw domowych, opłata jest stała niezależnie od tego, ile odbiorników posiadamy w swoim domu. Nie wliczają się do tego także radioodbiorniki samochodowe. 

W przypadku firm sytuacja się nieco komplikuje, bowiem trzeba zapłacić osobno za każdy odbiornik. To oznacza, że jeśli w biurowcu mamy 5 pomieszczeń, a w każdym z nich znajduje się urządzenie do odbioru stacji radiowych, zapłacimy pięciokrotność stawki 7,50 zł, czyli 37,50 zł. 

​Zniżki na abonament RTV 2022

W przypadku abonentów, którzy uiszczą opłatę z góry za okres dłuższy niż miesiąc, utrzymane zostaną zniżki na dotychczasowych zasadach. 

Jakie będą stawki z uwzględnieniem zniżek ustanowionych przez KRRiT w 2022 roku? Zgodnie z przedstawionym wykazem na stronie krajowej rady, będą one kształtowały się następująco (cytujemy za oficjalnym komunikatem)

Zniżki za używanie odbiornika radiofonicznego 2022:

14,60 zł za dwa miesiące,

21,60 zł za trzy miesiące,

42,80 zł za sześć miesięcy,

81,00 zł za rok kalendarzowy;

 

Zniżki za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego 2022: 

- 47,50 zł za dwa miesiące,

70,60 zł za trzy miesiące,

139,70 zł za sześć miesięcy,

264,60 zł za rok kalendarzowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!