Kolejna karuzela podatkowa „wykręciła” 11 mln zł z VAT
Puste faktury, prezes widmo i potężne wyłudzenia. Kolejna karuzela podatkowa, która „wykręciła” 11 milionów złotych z VAT została rozpracowana przez Krajową Administrację Skarbową, tym razem z województwa zachodniopomorskiego.
- Mikołaj Frączak
- /
- 11 czerwca 2021
Karuzela VAT — na czym polega?
W tym przypadku scenariusz był podobny do wielu innych podobnych przestępstw, które narażały i narażają budżet państwa na gigantyczne straty.
Tym razem, do wyłudzenia skarbowego wykorzystano mechanizm tzw. „znikającego podatnika”, który nie zapłacił VAT-u, jaki powinien był uregulować zgodnie z obowiązującym prawem. W ten sposób cały, zorganizowany łańcuch firm wyłudzał podatek od towarów i usług. Łączna suma wyłudzeń sięgała milionów złotych.
Jak wykrywa się karuzele VAT?
W tym przypadku podstawą do działań, które Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy podjął wobec kilku firm w Polsce, było podejrzenie unikania wpłaty 11 mln podatku VAT. Krajowa Administracja Skarbowa nabrała podejrzeń, gdy okazało się, że jedna ze skontrolowanych spółek astronomicznie zwiększyła swoje obroty.
Jak informuje KAS, w omawianym przypadku przekroczyły one 60 mln złotych, i to w ciągu zaledwie pięciu miesięcy, których dotyczyła kontrola.
Znikający podatnik i karuzela VATMikołaj Frączak
Rozpracowanie karuzeli VAT
Aby rozpracować cały łańcuch firm zaangażowanych w nielegalny proceder, aż 40 funkcjonariuszy oraz pracowników Urzędu Celno-Skarbowego, musiało w tym samym czasie przeprowadzić czynności w 16 miejscach rozrzuconych na terenie trzech województw: dolnośląskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.
Jak ujawnia Krajowa Administracja Skarbowa - „podczas przeszukań siedzib firm i miejsc zamieszkania osób zabezpieczono dokumentację księgową, w tym faktury sprzedaży i nabycia towarów, księgi rachunkowe, korespondencję i elektroniczne nośniki danych” – napisano w komunikacie KAS
Straty budżetu z powodu karuzel VAT
Tylko w tym jednym wypadku efekt działalności oszustów spowodował stratę aż 11 mln złotych, które zgodnie z prawem powinny trafić do państwowego budżetu. Komórka szefa KAS do spraw Systemu Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej (STIR) zablokowała już rachunki bankowe należące do jednej z firm. Śledztwem w sprawie tej karuzeli podatkowej zajęła się szczecińska Prokuratura Regionalna.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.