EKUZ – jak wyrobić?

Jak wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? W opinii ekspertów, w dobie pandemii, bez tego dokumentu lepiej nie podróżować po Europie. Potwierdza on bowiem prawo do bezpłatnej opieki medycznej w krajach członkowskich UE oraz EFTA. Pozwala zaoszczędzić wiele nerwów, a w niektórych sytuacjach także sporo pieniędzy.

EKUZ – jak wyrobić?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 czerwca 2021

Do czego potrzebny jest EKUZ?

Ubezpieczeni obywatele Polscy, podobnie jak inni obywatele Unii Europejskiej mogą skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie jest to jednak nieograniczony zakres wsparcia. Posiadacz karty EKUZ ma prawo do niezbędnego i nieplanowanego leczenia, które odbywa się w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym państwie funkcjonującym w ramach systemu. 

To oznacza, że jeśli podczas urlopu lub wyjazdu służbowego za granicą poczujemy się gorzej, mamy prawo skorzystać z pomocy medycznej. Będzie ona udzielona na dokładnie na takich samych zasadach, na jakie mogą liczyć obywatele danego kraju członkowskiego. 

Czy z kartą EKUZ leczenie jest za darmo?

Kluczowe zdanie, które jest odpowiedzią na to pytanie padło przed chwilą – czyli pomoc „będzie udzielona na takich samych zasadach, na jakie mogą liczyć obywatele danego państwa”. Krótko mówiąc: jeśli w danym kraju ubezpieczeni muszą dopłacać za wizytę u lekarza, do kieszeni musi sięgnąć także właściciel karty EKUZ. 

Nowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia ZdrowotnegoNowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia ZdrowotnegoMikołaj Frączak

Kto może otrzymać kartę EKUZ?

Na wyrobienie karty EKUZ mogą liczyć osoby, które są uprawnione do świadczeń zdrowotnych na terenie Polski. Mowa więc o osobach ubezpieczonych, czyli np. pracujących lub korzystających ze świadczeń emerytalno-rentowych. EKUZ otrzyma także osoba nieubezpieczona, posiadająca prawo do leczenia wynikające ze specjalnych uprawnień. Mowa tu o dzieciach do 18. roku życia, które nie mogą być zgłoszone np. przez rodziców, czy dziadków.

Ile kosztuje wyrobienie karty EKUZ?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wiąże się z żadną opłatą. Jest ona wydawana osobom uprawnionym zupełnie za darmo. Jedynym kosztem może być co najwyżej dojazd do oddziału NFZ.

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Narodowy Fundusz Zdrowia daje osobom uprawnionym aż pięć sposobów na wyrobienie takiej karty. Po pierwsze, można to zrobić w dowolnym oddziale NFZ, lub w jego delegaturze. Po drugie, w grę wchodzi także poczta elektroniczna. Innym sposobem jest skorzystanie z elektronicznej skrzynki ePUAP. Nowością jest skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. NFZ dopuszcza także możliwość ubiegania się przez EKUZ za pomocą tradycyjnej poczty, przesyłając wniosek na adres dowolnego oddziału lub delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Jakie dokumenty potrzebne do wyrobienia EKUZ?

Aby starać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, trzeba posiadać np. legitymację w przypadku osób, które ukończyły 18. rok życia i kontynuują naukę. Drugą ewentualnością jest dokument A1 wystawiony przez ZUS bądź KRUS w przypadku wyjazdu w związku z pracą zarobkową. Podobnym dokumentem jest U1, które otrzymujemy od Urzędu Pracy w celu poszukiwania zatrudnienia za granicą. 

W przypadku składania wniosku za inną osobę, konieczne jest upoważnienie

W większości przypadków, prawo do świadczeń jest potwierdzane samodzielnie przez NFZ na podstawie wpisów do bazy danych. To oznacza, że wiele osób ubiegając się o EKUZ nie musi zabierać żadnych dokumentów poza dowodem osobistym, dzięki któremu urzędnik sprawdzi naszą tożsamość. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!