Płaca minimalna 2022

Płaca minimalna w 2022 roku ma wynieść 3000 zł – zdecydował rząd. Kwota przyjęta przez Radę Ministrów, zgodnie z prawem będzie jeszcze konsultowana z partnerami społecznymi. Ustalono także minimalną stawkę godzinową dla określonych umów cywilnoprawnych. W przyszłym roku ma ona wynieść 19,60 zł. 

Płaca minimalna 2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 czerwca 2021

O ile wzrost płacy minimalnej? 

Przyjęta przez rząd kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3000 złotych jest wyższa o 7,1% w porównaniu do obecnie obowiązującej kwoty 2800 złotych. 

Jak ocenia w swoim komunikacie zrzeszająca pracodawców Konfederacja Lewiatan To rozsądna propozycja w okresie, gdy gospodarka wychodzi z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19”

Minimalna stawka godzinowa 2022

Minimalna stawka godzinowa w 2022, czyli parametr istotny dla osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, ma wzrosnąć do 19,60 zł. To oznacza podwyżkę tego parametru o 1,30 zł. 

Nieterminowe wynagrodzenie za pracę – co mogę zrobić?Nieterminowe wynagrodzenie za pracę – co mogę zrobić?Martyna Kowalska

Negocjacje płacy minimalnej

Teraz wspomniana propozycja zostanie przekazana przez ministra rozwoju, pracy i technologii do negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego. Przedstawiona kwota musi być zaakceptowana przez partnerów społecznych, czyli stronę związkową oraz przedstawicieli pracodawców. Negocjacje trwają nie dłużej niż 30 dni, licząc od momentu przekazania propozycji. 

Jak wyjaśnia odpowiedzialny za obszar zatrudnienia resort rozwoju - jeżeli w tym terminie Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni ww. wysokości płacy minimalnej, wówczas decyzje w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Ustalone przez Radę Ministrów kwoty nie mogą być niższe niż zaproponowane Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji” - czytamy w komunikacie. 

Pracodawcy o płacy minimalnej 2022

Sądząc po komentarzu do tej propozycji, jaki został opublikowany przez zrzeszającą pracodawców Konfederację Lewiatan Związkowcy oczekiwali dużo wyższej podwyżki płacy minimalnej. Tymczasem powinna ona brać pod uwagę kondycję firm w czasie pandemii, które z trudem radzą sobie z utrzymaniem biznesu. Każdy znaczący wzrost kosztów działalności, a koszty pracy mają dla firm newralgiczne znaczenie, może oznaczać trudności z utrzymaniem zatrudnienia” – napisano.

Wzrost płacy minimalnej a ustawowe wskaźniki

W ocenie Konfederacji Lewiatan, za dobrą propozycję należy uznać wzrost minimalnego wynagrodzenia, który nie przekracza poziomu, jaki wynika ze wskaźników ustawowych. Prof. Jacek Męcina z Lewiatana przypomina, że środowiska pracodawców od dawna postulują zmianę dotychczasowej metody wyznaczania płacy minimalnej na kolejny rok. Jedna z propozycji zmian wskazuje, by była ona określana jako 50 proc. średniego wynagrodzenia i z automatu podwyższana właśnie do tego poziomu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!