ZUS: Waloryzacja środków na kontach ubezpieczonych

Polacy są bogatsi – przynajmniej jeśli chodzi o stan konta w ZUS. Zakończyła się właśnie waloryzacja środków na kontach ubezpieczonych. Zgromadzony na nich kapitał wzrósł prawie o 164 mld złotych – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

ZUS: Waloryzacja środków na kontach ubezpieczonych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 czerwca 2021

Waloryzacja w ZUS

Słowo „waloryzacja” głównie kojarzy się z podniesieniem świadczeń emerytalno-rentownych na początku marca 2021 roku. Termin ten dotyczy jednak wszystkich ubezpieczonych, którzy mają środki odłożone na kontach i subkontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Każdego roku z dniem 1 czerwca rozpoczyna się waloryzacja środków, jakie trafiły na konta i subkonta ubezpieczonych. Mowa tu także o waloryzacji kapitału początkowego. Operacja z matematycznego punktu widzenia jest bardzo prosta. Polega na pomnożeniu zapisanych na kontach oraz subkontach ZUS składek zebranych na dzień 31 stycznia 2020 roku, przez tzw. wskaźnik waloryzacji. 

Jak informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, w czerwcu 2021 roku stany kont ubezpieczonych wzrosły o 5,41 procent. Z kolei stany subkont zostały zwaloryzowane o 5,23 procent. 

7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?Anna Malinowska

Od czego zależy wysokość waloryzacji konta w ZUS?

Jak tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wysokość takiej waloryzacji konta jest zależna od dwóch zmiennych. Pierwsza to inflacja, czyli wzrost cen towarów oraz usług. Drugim natomiast jest suma przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne. Mowa o składkach, które trafiły do ZUS w roku kalendarzowym, jaki poprzedza termin waloryzacji w stosunku do poprzedniego roku. 

Od czego zależy wysokość waloryzacji subkonta w ZUS?

Waloryzacja subkonta ZUS jest natomiast pochodną dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat. Zatem wiele zależy tutaj od tempa, w jakim rozwija się polska gospodarka – im lepszy czas, tym więcej pieniędzy na subkontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak sprawdzić stan konta w ZUS?

Obowiązkiem ZUS po przeprowadzeniu waloryzacji jest przygotowanie informacji o aktualnym stanie konta osoby ubezpieczonej – IOSKU zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia 2020 roku. Będzie można ją znaleźć w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!