Popularność usługi Twój e-PIT

Popularność usługi e-PIT cały czas rośnie, wynika ze statystyk przedstawionych przez ministerstwo finansów. Zeznania za 2020 roku przesłało w ten sposób 10 mln podatników. To wynik lepszy o okrągły milion w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Popularność usługi Twój e-PIT
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 czerwca 2021

Popularność e-Urzędu Skarbowego

Polscy podatnicy coraz chętniej korzystają z cyfrowych rozwiązań wdrożonych w ostatnim czasie przez ministerstwo finansów. Jak wynika z najnowszych statystyk strona podatki.gov.pl, która umożliwia skorzystanie z usług e-urzędu skarbowego została już wyświetlona ponad 30 mln razy.

Ile osób korzysta z Twój e-PIT?

Jak informuje resort finansów Polacy „masowo” korzystają z elektronicznej usługi e-PIT umożliwiającej sprawne i zdalne rozliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego od osób fizycznych. Taka możliwość funkcjonuje w polskim systemie podatkowym od 3 lat. 

Tylko w tym roku za jej pośrednictwem złożono 10,1 mln zeznań. Dla porównania rok wcześniej było to 9 mln, a dwa lata temu, kiedy usługa startowała, skorzystało z niej 6,9 mln chętnych. 

Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Mikołaj Frączak

Twój e-PIT w liczbach 

Ministerstwo finansów podaje, że w ramach usługi Twój e-PIT przygotowano dotąd 63,5 mln dokumentów. 

Najwięcej z nich, zgodnie z przewidywaniami, to zeznania PIT-37 – było ich 28,1 mln. Na drugim miejscu znalazły się zeznania PIT-36, których przygotowano 25,7 mln. Podium zamyka oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP) – których łączna liczba zamknęła się w 8,6 mln. 

Ile PIT-ów rozliczamy przez Twój e-PIT?

Resort zauważa, że łączna liczba 10,1 mln zeznań złożonych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT to blisko połowa wszystkich rocznych zeznań, których w tym roku napłynęło 21,8 mln. „Ponad 4,3 mln PIT-37 i PIT-38 przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową dla podatników zostało automatycznie zaakceptowanych w usłudze. Łącznie w 2021 roku elektronicznie złożono 19,6 mln e-PIT-ów, co stanowi 89% zeznań, to jest 7% więcej niż za ubiegły rok i o 31% więcej niż za rok 2018” – napisano w komunikacie ministerstwa. 

Kto najczęściej korzysta z Twój e-PIT?

Fiskus odnotował, że z usługi Twój e-PIT skorzystali podatnicy z… 82 roczników. Najliczniejszą grupę stanową 28-latkowie, czyli osoby urodzone w 1993 roku. Łącznie złożyli oni tą drogą prawie 221 tys. rocznych zeznań PIT. 

Na drugim biegunie tych statystyk znalazły się osoby w wieku powyżej 99 lat, którzy w ten sposób rozliczyli się w 1,5 tys. przypadków, a także 18-latkowie (urodzeni w 2003 r.). W ich przypadku mówimy o 2 tys. zeznań. 

Najmłodszym użytkownikiem usługi był 18-latek, który dokładnie 30 kwietnia 2021 roku, czyli w ostani dzień akcji rozliczeniowej osiągnął pełnoletność i spełnił swój obowiązek, przesyłając pierwszy w życiu PIT. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!