Ile czasu na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA)?

Już 30 czerwca 2021 mija termin na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych – przypomina resort finansów. Podmioty, które nie dopełnią tego obowiązku, od początku lipca nie będą mogły prowadzić działalności z zakresu wyrobów akcyzowych.

Ile czasu na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA)?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 czerwca 2021

Jak zarejestrować się do CRPA?


Aby zarejestrować się do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA) w wymaganym terminie, należy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, którą często znajdziemy pod skrótem PUESC. 


Ministerstwo Finansów przypomina, że podmioty, które nie zostaną zarejestrowane do 30 czerwca, następnego dnia nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. „Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy — ze względu na ich przeznaczenie — paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG”– wyjaśniono.

Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?Michał Górecki


Kto musi zarejestrować się do CRPA?


Zgodnie z przepisami do 30 czerwca 2021 roku do CRPA muszą zarejestrować się m.in. podmioty pośredniczące podmiotów węglowych oraz gazowych, które prowadzą działalność na podstawie powiadomienia, które zostało złożone właściwemu naczelnikowi skarbówki. 


Drugą grupą zobowiązanych do rejestracji są podmioty, które w ramach aktualnie prowadzonej działalności zajmują się prowadzeniem miejsca, w którym niszczone są wyroby akcyzowe.


Więcej na temat Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych można przeczytać w tym artykule z Dziennika Prawnego.


Rejestracja do CRPA podmiotów zużywających


Trzecia kategoria to podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są osobą fizyczną, ale zużywają wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.


Po co rejestrować się do CRPA?


Rejestracja elektroniczna w tym obszarze jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców czy spółek. Teraz będą mogli szybko zweryfikować, czy ich kontrahenci wysyłający lub odbierający towary akcyzowe są zarejestrowani. To kluczowe, choćby dla zmniejszenia ryzyka współpracy z firmą, która jest nieuczciwa. W ten sposób możemy sprawdzić, czy nasz biznesowy partner działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.


Termin uzupełnienia zgłoszenia AKC-R


Również 30 czerwca 2021 roku upływa termin na uzupełnienie złożonego wcześniej zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R. Chodzi o dane, które dotąd nie były wymagane przez prawo.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!