Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?

Stare rejestry podmiotów akcyzowych, prowadzone przez naczelników skarbówek zastąpił jeden – centralny rejestr. Do historii przechodzą więc papierowe zgłoszenia rejestracyjne. Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych (CRPA)?

Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 lutego 2021

Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych – co to jest?

Możliwość stworzenia takiej bazy otworzyła ustawa z 10 grudnia 2020, która wprowadziła zmiany w przepisach m.in. o podatku akcyzowym. To otworzyło drogę do utworzenia Centralnego Rejestrów Podmiotów Akcyzowych. Wspólna baza dla całego kraju jest prowadzona w Poznaniu przez tamtejszą Izbę Administracji Skarbowej. Dzięki temu zniknęły lokalne rejestry, które musiały prowadzić wszystkie urzędy skarbowe, a podmioty zobowiązane do tego procesu mogą zrobić to teraz przez internet.

Jak sprawdzić kontrahenta?

Wprowadzenie rejestracji elektronicznej jest bardzo praktyczne dla wielu przedsiębiorców czy spółek. Teraz będą mogli w prosty sposób sprawdzić, czy ich kontrahenci wysyłający lub odbierający towary akcyzowe są zarejestrowani. To ważne choćby dla zmniejszenia ryzyka współpracy z firmą, która prowadzi nieuczciwe praktyki biznesowe. W ten sposób możemy sprawdzić, czy nasz biznesowy partner działa w oparciu o przepisy prawa.

Jak złożyć wniosek o 500+?Jak złożyć wniosek o 500+?Jan Wróblewski

Kto musi się zarejestrować CRPA

Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego mają m.in. podmioty prowadzące działalność związaną z podatkiem akcyzowym. Kto to może być? Cytujemy za komunikatem ministerstwa finansów:

- podmioty dokonujące czynności opodatkowanych akcyzą jak i zwolnionych od akcyzy,

- podmioty nabywające alkohol etylowy całkowicie skażony,

- podmioty reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego, który nabywa energię elektryczną,  gaz i susz tytoniowy,

- podmioty u których są niszczone wyroby akcyzowe nieprzydatne do spożycia, zużycia czy przerobu (nowa kategoria podmiotów podlegających rejestracji),

- pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe (dotychczas składające powiadomienie o tej działalności naczelnikowi urzędu skarbowego).

Drugą grypą podmiotów, które muszą dokonać zgłoszenia w CRPA są podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej i które nie są osobami fizycznymi. Może być to np. policja, wojsko, szkoły, przedszkola, straż graniczna czy GOPR, które zużywają zwolnione z akcyzy paliwa takie jak paliwa lotnicze i żeglugowe, gaz LPG, których do tej pory nie obejmował obowiązek rejestracji.

Dobrowolnie mogą zarejestrować się także osoby fizyczne, które używają gazu LPG do ogrzewania domu czy pomieszczeń gospodarczych.

Rejestracja do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Aby zarejestrować się do CRPA, koniecznie należy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych PUESC. Osoby, które wchodzą na tę stronę po raz pierwszy, muszą założyć konto i uzyskać indywidualny numer ID SISC. Bez niego, nie będziemy mogli wykonać żadnej operacji.

Jeśli już się zalogowaliśmy i dokonujemy zgłoszenia, pamiętajmy, że należy je podpisać elektronicznie.

PESEL dla dziecka urodzonego za granicąPESEL dla dziecka urodzonego za granicą Martyna Kowalska

Kiedy zarejestrować się do Centralnego Rejestru Produktów Akcyzowych?

Rejestracja powinna zostać dokonana jeszcze przed podjęciem działalności gospodarczej w akcyzie albo przez pierwszym nabyciem wyrobów akcyzowanych zwolnionych z akcyzy.

Firmy, które już wcześniej zarejestrowały się we właściwej terytorialnie skarbówce w lokalnych bazach, nie muszą powtarzać procedury. Muszą jednak elektronicznie potwierdzić wprowadzone wcześniej dane oraz uzupełnić zgłoszenie. Mają na to jeszcze czas do końca czerwca 2021 roku.

Okresy przejściowe na rejestrację produktów akcyzowych

Do 30 czerwca obowiązuje okres przejściowy na dokonanie rejestracji przez: (cytujemy za komunikatem MF)

- podmioty dotychczas niepodlegające obowiązkowi rejestracyjnemu tj. podmioty prowadzące miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych oraz podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej zużywające zwolnione od akcyzy paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe i gaz przeznaczony do celów opałowych,

- pośredniczące podmioty węglowe i gazowe, które przed 1 lutego 2021 r. zamiast zgłoszenia rejestracyjnego złożyły powiadomienia o rozpoczęciu swojej działalności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!