Jak złożyć wniosek o 500+?

Od kiedy można składać wnioski o 500 plus na lata 2021-2022? Jak złożyć wniosek przez Internet? Sprawdź co musisz wiedzieć.

Jak złożyć wniosek o 500+?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 1 lutego 2021

Jakie zmiany w 500+?

Wraz z nadejściem nowego roku, zmianie uległy niektóre zasady dotyczące składania wniosków o świadczenie 500+. Zmiany dotyczą nowego okresu, na jaki przyznawane jest świadczenie i terminów na złożenie wniosku. Zgodnie z nowymi przepisami prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalane na roczny okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. 

W związku z nowym okresem świadczeniowym 2021/2022 rusza też kolejny nabór  wniosków. Na ich podstawie ustalane będzie prawo do świadczenia wychowawczego na nowy okres. Najbliższy okres będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. 

Jak złożyć wniosek o 500+?

Istnieje kilka alternatywnych sposobów na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+".  

  • przez Internet za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, 

  • przez bankowość elektroniczną, 

  • przez portal PUE ZUS, 

  • osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty (od 1 kwietnia 2021 r.).

Wnioski można składać od 1 lutego 2021 r.

Należy pamiętać, że w przypadku gdy osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., to zarówno ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, jak i wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym złożymy wniosek.

Kto może złożyć wniosek o 500+?

Zgodnie z przepisami, wniosek o świadczenie wychowawcze, może złożyć matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny dziecka lub dyrektor domu pomocy społecznej.

W przypadku domu pomocy społecznej, dyrektor składa wniosek we właściwym urzędzie, który ustala się na podstawie miejsca położenia danego domu pomocy społecznej.

Kto może otrzymać 500+?

Świadczenie wychowawcze mogą otrzymywać:

  • rodzice, 

  • opiekunowie prawni 

  • opiekunowie faktyczni dziecka osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem. 

Świadczenie przysługuje do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Jakie są terminy składania i rozpatrywania wniosków ?

Należy pamiętać, że termin wypłaty świadczenia różni się w zależności od miesiąca złożenia wniosku:

  • Złożenie wniosku w okresie luty – kwiecień 2021 r. 

Jeśli złożymy wniosek w tym terminie oznacza, to wypłata świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do dnia 30 czerwca 2021 r.

  • Złożenie wniosku w maju 2021 r. 

Złożenie wniosku w tym terminie oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia (z wyrównaniem od czerwca), nastąpi najpóźniej do dnia 31 lipca 2021 r.

  • Złożenie wniosku w czerwcu 2021 r. 

Wypłata przyznanego nam świadczenia (z wyrównaniem od czerwca), nastąpi najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2021 r.

  • Złożenie wniosku w lipcu 2021 r. 

Wypłata najpóźniej do dnia 30 września 2021  r.

  • Złożenie wniosku w sierpniu 2021 r. 

Wypłata przyznanego świadczenia (z wyrównaniem jedynie od sierpnia), nastąpi najpóźniej do dnia 31 października 2021 r.

O czym należy pamiętać?

Szczególnie ważne jest, by pamiętać, że jeśli chcemy zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w czerwcu, wniosek musimy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. W przypadku złożenia wniosku do końca czerwca 2021 r. będziemy mieli gwarancję, że świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 r. W sytuacji gdy osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek po 30 czerwca 2021 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało jej od miesiąca, w którym złożyła wniosek.

Należy zaznaczyć, że terminy rozpatrywania wniosków i wypłaty świadczenia są terminami maksymalnymi. Ponadto gmina (uwzględniając liczbę wniosków) może wypłacać świadczenia w terminach krótszych niż te wskazane wyżej, czyli maksymalnych terminach ustawowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!