Jak dostać kredyt studencki?

Jeżeli jesteś studentem lub doktorantem i potrzebujesz dodatkowych środków, by móc kontynuować zdobywanie wykształcenia, możesz sięgnąć po bardzo wygodne finansowanie. Mowa o kredycie na bardzo preferencyjnych warunkach. Jak dostać kredyt studencki i kto może na niego liczyć?

Jak dostać kredyt studencki?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 lutego 2021

Co to jest kredyt studencki?

Koszty studiów nie należą do najniższych. W dobie kryzysu, kiedy lockdown uniemożliwia dorabianie jako kelner, barman, czy pracownik hotelu, warto rozejrzeć się nad innym sposobem finansowania studiów.

Ostatnio Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało o dość wygodnym, choć rodzącym pewne konsekwencje w przyszłości kredycie studenckim. Rozwiązanie, które w niektórych, nawet dużo bogatszych krajach jest bardzo popularne, u polskich studentów, często wywołuje strach związany z późniejszą koniecznością spłaty. Jak się okazuje, nie taki diabeł straszny, bowiem kredyt studencki jest udzielany na bardzo preferencyjnych warunkach i może pozwolić dobrze zainwestować w siebie i swoją przyszłość.

Dla kogo kredyt studencki?

Jak w każdym przypadku, tak samo i tutaj trzeba spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest wiek potencjalnego kredytobiorcy. W przypadku studentów nie może być wyższy niż 30 lat. Nieco inny próg jest w przypadku doktorantów, którzy z tej formy finansowania mogą skorzystać do 35. roku życia.

Innym warunkiem jest dochód na osobę w rodzinie studenta lub doktoranta. W roku poprzedzającym złożenie wniosku nie może on przekraczać 3000 złotych.

Kredyt mogą otrzymać nie tylko obywatele Polski, ale również cudzoziemcy z zezwoleniem na pobyt stały, rezydenci długoterminowi UE, uchodźcy, a także osoby posiadające Kartę Polaka.

CZYTAJ TEŻWybór najtańszego kredytu gotówkowego

Zdolność kredytowa a kredyt studencki

To kolejny plus kredytu studenckiego. Nikt nie będzie sprawdzał, czy i w jakiej wysokości otrzymujemy świadczenia stypendialne. Kredyt może w całości poręczyć Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) lub Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Nie ma więc problemu z zabezpieczeniem spłaty, w sytuacji, w której rodzice słabo zarabiają.

Studia 2021. Spore zmiany dla studentówStudia 2021. Spore zmiany dla studentów Michał Górecki

Ile dostaje się z kredytu studenckiego?

Wybór należy do studenta. Miesięcznie możesz otrzymywać z banku przelew od 400 do 1000 zł. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz sytuacji materialnej rodziny. W każdej chwili można zmienić wysokość miesięcznego wpływu na konto w zależności od zmieniających się potrzeb i możliwości materialnych studenta. Jeśli na przykład do tej pory pobierałeś co miesiąc 900 złotych, ale znalazłeś dorywczą pracę, a sytuacja rodziny się poprawiła, możesz zdecydować o zmniejszeniu wpływów np. do 500 złotych.

Jak wygląda spłata kredytu studenckiego?

Kredyt trzeba kiedyś spłacić. Nie jest jednak tak, że zaraz po odebraniu dyplomu ukończenia studiów, trzeba rozpocząć spłatę zaciągniętych zobowiązań. Spłata startuje dopiero po dwóch latach od chwili ukończenia studiów. Jest zatem czas na znalezienie odpowiedniej pracy.

Spłata kredytu studenckiego – jakie warunki?

To najmocniejszy argument przemawiający za kredytem studenckim. Lepszych, próżno szukać gdziekolwiek. Jak informuje na swojej stronie internetowej resort edukacji i nauki: „odsetki wynoszą jedynie połowę stopy redyskontowej weksli NBP, a okres spłaty rozkłada się na okres dwukrotności pobierania kredytu, a więc miesięcznie absolwent spłaca połowę tego co otrzymywał miesięcznie na studiach”.

Co to oznacza w praktyce? Pani Katarzyna studiowała informatykę w Warszawie. Podczas studiów pobierała co miesiąc wsparcie w wysokości 600 zł. Zgodnie z umową rozpoczęła spłatę kredytu po dwóch latach od zakończenia studiów. Co miesiąc spłaca około 300 złotych.

Jakie jest najlepsze liceum w Polsce?Jakie jest najlepsze liceum w Polsce? Jan Wróblewski

Czy można umorzyć kredyt studencki?

Jeśli student znalazł się w gronie 10% najlepszych studentów, z mocy prawa jego kredyt zostanie umorzony nawet do… 50% całkowitej jego wartości! Warto więc pobierając taki kredyt, przysiąść do nauki i powalczyć o dobre wyniki!

Jeżeli wystąpią jakiekolwiek trudności w spłacie zobowiązań, można liczyć na różne możliwości np. zmniejszenie miesięcznej raty do 20% średniego miesięcznego dochodu lub w szczególnych przypadkach zawieszenie spłaty na rok wraz z odsetkami.

Jeśli zdarzy się tak, że z jakichś szczególnych powodów, kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić swoich studenckich zobowiązań, może wnioskować do odpowiedniego ministra, który może częściowo lub całkowicie umorzyć taki kredyt.

Kto udziela kredytu studenckiego?

Kredyt studencki znajduje się w ofercie niektórych banków komercyjnych, które mogą zapewnić opisane, preferencyjne warunki dzięki dopłatom z zasilanego pieniądzmi z budżetu państwa Funduszu Kredytów Studenckich.

Obecnie o możliwość ubiegania się o taki kredyt można pytać w PKO BP S.A., Banku PEKAO S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. (oraz zrzeszonych w nim bankach spółdzielczych), a także SGB-Banku S.A. (oraz zrzeszonych w nim bankach spółdzielczych).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!