Jakie jest najlepsze liceum w Polsce?

Jakie są najlepsze licea w Polsce? Sprawdź, czy placówki z twojego regionu znalazły się w ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych miesięcznika"Perspektywy".  

Jakie jest najlepsze liceum w Polsce?
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 28 stycznia 2021

23 ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych

 Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych miesięcznika “Perspektywy” został opublikowany już po raz 23. Kapitule rankingu przewodniczyła rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie — prof. Barbara Marcinkowska. Przy ocenianiu placówek pod uwagę brane były m.in. sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. 

Jakie jest najlepsze liceum w Polsce?

Zgodnie z wynikami  ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych miesięcznika "Perspektywy", najlepszym liceum ogólnokształcącym w kraju zostało XIV Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica w Warszawie. Nie jest to pierwszy raz gdy warszawskie liceum znalazło się w czołówce. Warto przypomnieć, że ta sama placówka w ubiegłym roku była na drugim, w 2019 na pierwszym, w 2018 na trzecim miejscu w rankingu.

Warszawski "Staszic", to jedna z najstarszych istniejących szkół w Warszawie. Jego historia sięga 1906 roku, w którym to roku zostało założone. Szkoła znana jest przede wszystkim ze świetnych wyników w dziedzinie matematyki, fizyki i informatyki. Liceum od wielu lat współpracuje m.in. z Politechniką Warszawską. Dzięki temu uczniowie mogą uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych na wspomnianej uczelni. Oprócz tego szkoła współpracuje również z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, dzięki czemu część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki, prowadzona jest przez pracowników wykładających na UW. Nie dziwi więc fakt, że uczniowie “Staszica” co roku są wśród laureatów olimpiad z przedmiotów ścisłych.

Jakie szkoły znalazły się w rankingu?

Drugie miejsce w tym roku przypadło Uniwersyteckiemu LO w Toruniu, czyli ubiegłorocznemu zwycięzcy rankingu. Jak przedstawiają się kolejne pozycje?

 • 3 miejsce — XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (w ubiegłym roku na piątym miejscu), 

 • 4 miejsce — V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ubiegłym roku na trzecim miejscu), 

 • 5 miejsce — LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

 • 6 miejsce zajęło XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie,

 • 7 miejsce — III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, 

 • 8 miejsce — II Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie, 

 • 9 miejsce — LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu,

 • 10 miejsce — V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie,

 • 11 miejsce — II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, 

 • 12 miejsce — LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, 

 • 13 miejsce — IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, 

 • 14 miejsce — VIII LO im. Władysława IV w Warszawie,

 • 15 miejsce — Publiczne LO Politechniki Łódzkiej w Łodzi.

Jakie jest najlepsze technikum w Polsce?

Oprócz liceów w rankingu znalazły się również technika. Przy tworzeniu rankingu techników wzięto uwagę nie tylko sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, ale również wyniki egzaminów zawodowych.

Wśród techników pierwsze miejsce zdobyło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Warto zaznaczyć, że jest to już trzeci raz z rzędu, gdy znalazło się ono pierwszym na miejscu.

Na Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 składa się Zespół Szkół przy ulicy Wiśniowej w Warszawie oraz LXXX Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Staffa. 

Placówka specjalizuje się w nauce takich zawodów, jak technik informatyk i technik mechatronik.

Ranking maturalny i ranking olimpijski

W ramach ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych kapituła publikuje również podrankingi. Są to ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników, oraz ranking olimpijski (o miejscu w rankingu decydują osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych).

W tym roku na pierwszym miejscu rankingu maturalnego wśród liceów znalazło się XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, natomiast wśród techników było to Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie.

Ranking Olimpijski wygrało Uniwersyteckie LO w Toruniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!