Jak uzyskać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2021?

Od początku lutego rolnicy mogą złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego, który jest zawarty w cenie paliwa zakupionego do produkcji rolnej. Można tego dokonać w urzędach gmin oraz miast. W 2021 roku można otrzymać 1 zł zwrotu za każdy litr oleju napędowego. Jak uzyskać zwrot akcyzy za paliwo do produkcji rolnej w 2021 roku?

Jak uzyskać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2021?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 lutego 2021

Kiedy i gdzie składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo?

Zgodnie z informacją zawartą na stronach ARiMR, wnioski można już składać od 1 lutego 2021 roku. Właściwymi instytucjami do przyjmowania takich dokumentów są urzędy miast i gmin, w których producenci rolni prowadzą swoje gospodarstwa.

Jak obliczana jest wysokość zwrotu akcyzy?

To, ile zwrotu podatku akcyzowego otrzyma dany rolnik, zostanie ustalone na podstawie określonej w ewidencji gruntów powierzchni użytków rolnych, a także średniej rocznej liczby DJP bydła (tzw. duże jednostki przeliczeniowe).

Konieczne będzie także dołączenie faktur VAT, które potwierdzają zakup oleju napędowego wykorzystywanego w działalności rolniczej za okres od 1.08.2020 do 31.01.2021 r.

Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych? Michał Górecki

Posiadacze bydła muszą dołączyć do swojego wniosku dane o liczbie DJP bydła w 2020 roku.

Limity zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze 2021

Obecne limity zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze zostały ustalone na 100 zł do 1 hektara użytków rolnych oraz 30 zł do każdej DP bydła.

Kiedy dostanę zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

Tym razem przelew na podany numer rachunku powinien trafić do rolników w kwietniu 2021 r. Jak zapowiada ARiMR, przelewy będą wykonywany przez cały miesiąc, a zatem nie jest znana dokładna data dzienna przesłania zwrotu.

Gdzie uzyskać informację o DJP?

Dane dotyczące DJP można uzyskać we właściwej terytorialnie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wiąże się to niestety z pewną biurokracją i złożeniem odpowiedniego wniosku. Potrzebne dokumenty można znaleźć tutaj.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – terminy 2021

Oprócz lutowego terminu składania wniosków o zwrot akcyzy, będą one przyjmowane także w sierpniu 2021 roku. Będą one dotyczyły faktur za paliwo zakupione między 1.02.2021 a 31.07.2021 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co Polska kupuje od Rosji?
Aktualności

Co Polska kupuje od Rosji?

Z przedstawionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polska sprowadziła z Rosji 377,2 tysiąca ton płynnego gazu LPG. Jak wygląda oficjalne stanowisko...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!