Koncesja na alkohol - czy gastronomia może liczyć na odroczenie opłat?

Jaką decyzję podjęli poznańscy radni? Czy opłaty za koncesję na alkohol dla poznańskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej zostaną odroczone?

Koncesja na alkohol - czy gastronomia może liczyć na odroczenie opłat?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 3 lutego 2021

Co z opłatami za koncesję na alkohol?

Poznańscy przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą. Radni zgodzili się na przesunięcie terminu płatności zarówno pierwszej, jak i drugiej raty opłaty za koncesję na alkohol. 

Wysokość opłaty zależy od wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim. Przedsiębiorcy mogą ją wnieść jednorazowo albo w trzech ratach. Termin zapłaty pierwszej raty minął z końcem stycznia — ale przepisy ustawy, która pozwala radom miejskim go przedłużyć, weszły w życie zaledwie pięć dni wcześniej, 26 stycznia — tłumaczą miejscy urzędnicy.

Jakie formy pomocy dla przedsiębiorców?

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną branża gastronomiczna ponosi ogromne straty wynikające z ograniczenia ich działalności. Zgodnie z danymi Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej od początku pandemii koronawirusa upadłość ogłosiło już około 7-8 tysięcy lokali gastronomicznych. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w minionym roku lokale nie mogły być otwarte przez około 130 dni.

Jedną z osób, które apelowały o pomoc dla przedsiębiorców był poseł Franciszek Sterczewski. W jego opinii odroczenie opłat to niewystarczająca forma pomocy, ponieważ przedsiębiorcy powinni zostać z nich zwolnieni za cały okres lockdownu. Starczewski podczas sesji Rady Miasta Poznania apelował również o to, by przedsiębiorcom umorzono czynsz.

- Za kilka tygodni będziemy mieli znacznie więcej informacji dotyczących tego, ilu przedsiębiorców zdecydowało się jednak zapłacić pierwszą ratę, ile środków wpłynęło od sklepów — i wtedy będziemy mogli rozmawiać o ewentualnych kolejnych działaniach — skomentował z-ca prezydenta Poznania — Jędrzej Solarski.

Gdzie trafiają pieniądze z opłat z koncesji na alkohol?

Urzędnicy przypomnieli również, że pieniądze z opłaty z koncesji trafiają na specjalny fundusz przeciwdziałania problemom alkoholowym. W przypadku Poznania wynosi on ok. 17 mln zł,  (ok. 3 mln zł to właśnie wpływy z branży gastronomicznej). Pieniądze pochodzące z funduszu przeznaczane są głównie na programy mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom. W stolicy Wielkopolski z funduszu finansowana jest np. izby wytrzeźwień, czy spotkania grup anonimowych alkoholików. Oznacza to, że ewentualne umorzenie opłat musi zostać poprzedzone szczegółową analizą i porównaniem wyników do możliwości budżetowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!