Koncesja na alkohol - czy gastronomia może liczyć na odroczenie opłat?

Jaką decyzję podjęli poznańscy radni? Czy opłaty za koncesję na alkohol dla poznańskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej zostaną odroczone?

Koncesja na alkohol - czy gastronomia może liczyć na odroczenie opłat?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 3 lutego 2021

Co z opłatami za koncesję na alkohol?

Poznańscy przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą. Radni zgodzili się na przesunięcie terminu płatności zarówno pierwszej, jak i drugiej raty opłaty za koncesję na alkohol. 

Wysokość opłaty zależy od wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim. Przedsiębiorcy mogą ją wnieść jednorazowo albo w trzech ratach. Termin zapłaty pierwszej raty minął z końcem stycznia — ale przepisy ustawy, która pozwala radom miejskim go przedłużyć, weszły w życie zaledwie pięć dni wcześniej, 26 stycznia — tłumaczą miejscy urzędnicy.

Jakie formy pomocy dla przedsiębiorców?

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną branża gastronomiczna ponosi ogromne straty wynikające z ograniczenia ich działalności. Zgodnie z danymi Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej od początku pandemii koronawirusa upadłość ogłosiło już około 7-8 tysięcy lokali gastronomicznych. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w minionym roku lokale nie mogły być otwarte przez około 130 dni.

Jedną z osób, które apelowały o pomoc dla przedsiębiorców był poseł Franciszek Sterczewski. W jego opinii odroczenie opłat to niewystarczająca forma pomocy, ponieważ przedsiębiorcy powinni zostać z nich zwolnieni za cały okres lockdownu. Starczewski podczas sesji Rady Miasta Poznania apelował również o to, by przedsiębiorcom umorzono czynsz.

- Za kilka tygodni będziemy mieli znacznie więcej informacji dotyczących tego, ilu przedsiębiorców zdecydowało się jednak zapłacić pierwszą ratę, ile środków wpłynęło od sklepów — i wtedy będziemy mogli rozmawiać o ewentualnych kolejnych działaniach — skomentował z-ca prezydenta Poznania — Jędrzej Solarski.

Gdzie trafiają pieniądze z opłat z koncesji na alkohol?

Urzędnicy przypomnieli również, że pieniądze z opłaty z koncesji trafiają na specjalny fundusz przeciwdziałania problemom alkoholowym. W przypadku Poznania wynosi on ok. 17 mln zł,  (ok. 3 mln zł to właśnie wpływy z branży gastronomicznej). Pieniądze pochodzące z funduszu przeznaczane są głównie na programy mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom. W stolicy Wielkopolski z funduszu finansowana jest np. izby wytrzeźwień, czy spotkania grup anonimowych alkoholików. Oznacza to, że ewentualne umorzenie opłat musi zostać poprzedzone szczegółową analizą i porównaniem wyników do możliwości budżetowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!