PILNE! Waloryzacja rent i emerytur 2021. Jest rekord!

Będzie najwyższa od 2010 roku waloryzacja rent i emerytur. GUS przedstawił ostatnią niewiadomą potrzebną do obliczenia waloryzacji rent i emerytur po 1 marca 2021. Wiadomo już, że w tym roku wyniesie ona 4,24%. To dużo więcej niż prognozy resortu rodziny i polityki społecznej.

PILNE! Waloryzacja rent i emerytur 2021. Jest rekord!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 lutego 2021

Jak podwyżka emerytur 2021?

Rząd zakładał wzrost o 3,84%, jednak rzeczywistość prześcignęła prognozy. Świadczenia emerytalno-rentowe po 1 marca 2021 roku wzrosną o 4,24%. To oznacza, że w tym roku waloryzacja będzie najwyższa od dekady, a rząd będzie musiał wydać więcej, niż przewidział w budżecie.

Skąd się bierze waloryzacja?

Do obliczenia ostatecznej stopy waloryzacji świadczeń potrzebna była informacja od GUS na temat wzrostu średniego wynagrodzenia za ubiegły rok. We wtorek poznaliśmy tę niewiadomą – 1,7%. Wcześniej, bo w styczniu 2020 roku poznaliśmy tzw. inflację emerycką, czyli wzrost cen w koszyku dóbr często kupowanych przez osoby, które karierę zawodową mają już za sobą  — to 3,9%.

Obliczenie jest zatem proste:  3,9%+(0,2 X 1,7%) = 4,24%

To najwyższa waloryzacja emerytur i rent od 2010 roku, kiedy wyliczony w lutym wskaźnik wyniósł 4,6%.

Średnia podwyżka emerytury o… 260 złotych. Tylko dla jednego rocznika.Średnia podwyżka emerytury o… 260 złotych. Tylko dla jednego rocznika. Martyna Kowalska

Jaka podwyżka emerytury?

Wskaźnik emerytur, przedstawiany oficjalnie jako 104,24 oznacza, że osoba pobierająca 2000 złotych brutto emerytury otrzyma podwyżkę w wysokości 84,80 zł brutto. Przeciętne świadczenie pójdzie w górę o 87 złotych.

Wcześniej ustalono, że osoby otrzymujące najniższe świadczenia, mogą liczyć na minimum 50 złotych waloryzacji. Od 1 marca 2021 roku minimalna emerytura w 2021 roku będzie wynosiła 1250,88 złotych. Przeliczając ją „na rękę”, oznacza to wzrost o 41 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co Polska kupuje od Rosji?
Aktualności

Co Polska kupuje od Rosji?

Z przedstawionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polska sprowadziła z Rosji 377,2 tysiąca ton płynnego gazu LPG. Jak wygląda oficjalne stanowisko...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!