Kiedy e-faktury będą obowiązkowe?

Trwają konsultacje publiczne projektu ustawy, która wprowadzi i ureguluje kwestie związane z e-fakturami. Resort finansów przekonuje, że będzie to ustandaryzowana i przejrzysta forma dokumentu, która usprawni prowadzenie biznesu. Czy i kiedy e-faktury będą w Polsce obowiązkowe? Jest termin.

Kiedy e-faktury będą obowiązkowe?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 lutego 2021

Co to jest e-faktura?

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów e-faktura, którą reguluje konsultowany właśnie projekt ustawy, ma mieć ustandaryzowaną formę. Ma być przede wszystkim przejrzysta oraz czytelna.Obecnie liderami tego typu rozwiązań są kraje południa Unii Europejskiej tj.Hiszpania, Portugalia oraz Włochy. Resort finansów ocenia, że podatnicy, którzy wybiorą tego typu fakturę, otrzymają szybciej zwrot VAT. Termin ten ulegnie skróceniu z 60 do 40 dni.

Jak informuje wiceminister finansów Jan Sarnowski, w procesie tworzenia nowych przepisów inspiracją były trzyletnie doświadczenia Włoch w tym zakresie. „Usługa e-faktury została tam udostępniona podatnikom w 2017 r., a po okresie przejściowym od 1 stycznia 2019 r. użycie e-faktury stało się we Włoszech obowiązkiem. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w Polsce – po okresie przejściowym chcemy, aby użycie e-faktury przyjęło charakter obowiązkowy” – wyjaśnił.

Kiedy e-faktura będzie obowiązkowa?

MF zapowiada, że początkowo,korzystanie z e-faktur będzie w Polsce odbywało się na zasadzie dobrowolności.Będzie po prostu jedną z form dokumentowania sprzedaży, równolegle z fakturami papierowymi oraz elektronicznymi.

Przyjdzie jednak moment, w którym stosowanie tego typu dokumentów będzie obowiązkiem każdego przedsiębiorcy.Resort zapowiada, że obligatoryjne korzystanie z e-faktury stanie się faktem w 2023 roku.

Wspólnota mieszkaniowa — zasady głosowaniaWspólnota mieszkaniowa — zasady głosowania Jan Wróblewski

W ocenie wiceministra Jana Sarnowskiego, ten kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa będzie korzystny dla biznesu oraz polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT” – powiedział.

Korzyści z wprowadzenia e-faktury

Podatnik korzystający z e-faktury będzie mógł liczyć na szereg udogodnień, które wpłyną na bezpieczeństwo transakcji, przyspieszenie obrotu, wygodę stosowania oraz standaryzację.

Jak zauważa resort finansów, o ile dwa lata temu faktury w formie elektronicznej przyjmowało i wystawiało około ¾ firm, o tyle dziś staje się to codzienną praktyką niemal we wszystkich przedsiębiorstwach. Wynika to m.in. z obowiązków związanych z plikami JPK, a także wygody takiego rozwiązania. Nowa ustawa ma uregulować zasady używania e-faktur tj. ich wystawiania, posługiwania się, a także przechowywania. Konsultacje ws. nowego prawa trwają do 23 lutego 2021 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!