Do kiedy rozliczyć PIT-28? Niebawem upływa termin!

Niebawem, bo już 1 marca 2021 r. upływa termin składania zeznań podatkowych PIT-28. Warto o tym pamiętać i nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. Również i w tym przypadku można skorzystać z przysługujących ulg, a także przeznaczyć jeden procent podatku dla wybranej organizacji.

Do kiedy rozliczyć PIT-28? Niebawem upływa termin!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 lutego 2021

Kto rozlicza PIT-28?

PIT-28 to zeznanie przeznaczone dla tych podatników, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów/przychodów, które zostały uzyskane (cyt. za komunikatem resortu finansów)

- z pozarolniczej działalności gospodarczej;

- z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;

- ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Do kiedy zeznanie PIT-28?

Zgodnie z przepisami, zeznanie PIT 28, należy złożyć od 15 lutego do końca tego miesiąca, czyli do 28 lub 29 lutego (w roku przestępnym). W roku 2021 — z uwagi na fakt, że ostatni dzień lutego wypada w niedzielę, zeznanie można złożyć jeszcze w poniedziałek, 1 marca. Termin ten dotyczy także zeznań PIT-28S.

Również do 1 marca 2021 roku należy wpłacić kwotę ryczałtu za grudzień lub ostatni kwartał 2020 roku.

Jak założyć biuro nieruchomości? Jakie formalności się z tym wiążą?Jak założyć biuro nieruchomości? Jakie formalności się z tym wiążą?Jan Wróblewski

PIT-28 Jakie ulgi i odliczenia?

Jeżeli spełnione zostaną warunki określone w prawie, rozliczając się z PIT-28 podatnicy mają prawo skorzystania z ulg i odliczeń takich jak (cyt. za komunikatem resortu finansów):

- składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,

- składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,

- straty z działalności gospodarczej,

- darowizn przekazanych m.in. na cele: pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa (krew i jej składniki), przeciwdziałania COVID-19,

- ulgi rehabilitacyjnej,

- ulgi na Internet,

- ulgi termomodernizacyjnej,

- ulgi z tytułu wpłaty na IKZE,

- ulgi abolicyjnej,

- ulg mieszkaniowych na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.

PIT-28 a 1% na OPP

Składając zeznanie PIT-28 podatnicy mają prawo przekazania jednego procenta podatku dla dowolnej OPP (Organizacji Pożytku Publicznego). Warunkiem jego przekazania jest wskazanie w odpowiednim miejscu  danych organizacji, która ma otrzymać wparcie z naszego podatku.

Czy trzeba aktualizować dane adresowe w urzędzie?Czy trzeba aktualizować dane adresowe w urzędzie? Anna Malinowska

PIT-28 Kiedy zwrócona zostanie nadpłata podatku?

Jak informuje ministerstwo finansów to, kiedy otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku, zależy od daty złożenia zeznania oraz sposobu w jaki to zrobimy.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami składania zeznań w sposób tradycyjny, czyli „na papierze”, na zwrot nadpłaty możemy liczyć w terminie do trzech miesięcy. Krótszy czas oczekiwania dotyczy podatników, składających zeznanie w formie elektronicznej. Wówczas nadpłata powinna trafić na konto najpóźniej w 45 dniu, licząc od dnia, w którym złożyliśmy zeznanie.

Pod tym względem, na pewien bonus mogą liczyć podatnicy posiadający Kartę Dużej Rodziny. Oni otrzymają zwrot najszybciej tj. w ciągu 30 dni od dnia, w którym zeznanie wpłynie do fiskusa. Jest to jednak wyłącznie „ukłon” w stronę rodzin wielodzietnych, który nie ma umocowania w ustawie. Zatem jeśli urząd skarbowy spóźni się w tym przypadku, nie ma obowiązku wypłaty odsetek.

PIT-28 przez internet

Dla podatników rozliczających się PIT-28, w tym także dla tych, którzy chcą zrobić to przez internet, dedykowana jest strona internetowa dostępna pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!