Czy trzeba aktualizować dane adresowe w urzędzie?

Zaniechanie aktualizacji danych adresowych w urzędzie może nas często słono kosztować. Korespondencja wysłana pod stary adres (także mailowy!) może zostać uznana za skutecznie doręczoną. O obowiązku każdego, kto zmienia nie tylko adres korespondencyjny ale także pocztę e-mail przypomniał ostatnio ZUS. Dlaczego warto aktualizować dane adresowe w urzędzie?

Czy trzeba aktualizować dane adresowe w urzędzie?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 lutego 2021

Dlaczego trzeba zmienić dane adresowe w urzędzie?

Porządek w informacji o nas samych, jakie posiadają instytucje publiczne, leży w zakresie naszych obowiązków. Traktuje o tym art. 41 KPA (Kodeksu postępowania administracyjnego), zgodnie z którym w toku postępowania strony, a także ich przedstawiciele oraz pełnomocnicy, są zobowiązani zawiadomić organ administracji o każdorazowej zmianie adresu korespondencyjnego, w tym również adresu poczty elektronicznej.

Zaniedbanie w tym zakresie może skutkować szeregiem kłopotów. Okazuje się, że doręczenie pisma na dotychczasowy adres niesie ze sobą skutki prawne. To znaczy, że korespondencja wysłana na ostatni adres, mimo że jest nieaktualny zostanie uznana za… skutecznie doręczoną.

Obowiązek zmiany adresu w ZUS

Ostatnio o tym obowiązku wynikającym z KPA przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. „Jeśli Państwa adres nie jest aktualny, a my wyślemy na ten adres korespondencję, to będzie ona doręczona skutecznie. Skutki jej doręczenia będą obciążały Państwa jako adresata” - przypomniano w komunikacie ZUS. Z tego właśnie powodu, za każdym razem kiedy zmieniamy adres zamieszkania, lub adres pod którym odbieramy pocztę, powinniśmy poinformować o tym wszystkie zainteresowane organy administracji publicznej – szczególnie te, które zajmują się naszymi sprawami, lub przed którymi toczy się postępowanie, którego jesteśmy stroną. Przypomnijmy raz jeszcze – dotyczy to także poczty e-mail.

Próbne matury 2021Próbne matury 2021 Mikołaj Frączak

Zmiana adresu pełnomocnika lub przedstawiciela

Pozostańmy przy przykładzie ZUS. Jeżeli do załatwiania naszych spraw w tej instytucji upoważniliśmy przedstawiciela lub pełnomocnika, wówczas taka osoba również staje się stroną w postępowaniu ZUS. W takim wypadku, osoba która nas reprezentuje ma obowiązek poinformowania tej instytucji o zmianie adresu.

Konieczność aktualizacji adresu w organach administracji

ZUS zwraca uwagę, że zaniechanie w tym zakresie może skutkować tym, że z naszą korespondencją zapozna się np. nieuprawniona osoba. Może się tak zdarzyć w przypadku sprzedania lub wynajęcia mieszkania, w którym dotychczas mieszkaliśmy. Powinny o tym pamiętać także osoby zmieniające wynajmowane lokum.

Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować udostępnienie danych osobowych, kradzież tożsamości, a co za tym idzie, liczne szkody zarówno w wymiarze materialnym, jak i niematerialnym. Może dojść także do nadużyć oraz naruszenia dobrego imienia.

Pełny komunikat ZUS na temat konieczności zmiany adresu, można przeczytać tutaj

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!