Konto przedsiębiorcy zastąpi CEIDG?

Utworzenie Konta przedsiębiorcy już w drugim kwartale 2021 roku zapowiada ministerstwo rozwoju. Powstanie ono z połączenia serwisu Biznes.gov.pl oraz CEIDG.gov.pl w jeden serwis, który ma zastąpić dotychczas istniejący rejestr CEIDG.

Konto przedsiębiorcy zastąpi CEIDG?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 lutego 2021

Konto przedsiębiorcy zamiast CEIDG

Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, na portalu Biznes.gov.pl przedsiębiorca ma otrzymać jedno miejsce, którym będzie mógł kompleksowo załatwić szereg spraw. Według zapowiedzi na stronie resortu nowy serwis „zastąpi dotychczas istniejący rejestr CEIDG”.

W ocenie ministerstwa narzędziem, które może skutecznie wesprzeć transformację cyfrową oraz rozbudować usługi w sieci, jest działająca już platforma Biznes.gov.pl, określana jako „hub dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców”. Obecnie, pod tym adresem internetowym można znaleźć wiele informacji przydatnych w prowadzeniu biznesu oraz załatwić niektóre sprawy urzędowe dzięki bazie e-usług. Według statystyk w latach 2017-2020 miejsce to zostało odwiedzone ponad 100 mln razy, co przełożyło się na około pół miliarda elektronicznych wniosków.

Połączenie Biznes.gov.pl oraz CEIDG.gov.pl

W drugim kwartale 2021 r. zamierzamy połączyć serwisy Biznes.gov i CEIDG.gov.pl, w tzw. Konto Przedsiębiorcy, które będzie dostępne na Biznes.gov.pl. Dzięki temu przedsiębiorca otrzyma jedno miejsce, w którym będzie mógł załatwiać sprawy urzędowe od A do Z” — informuje wicepremier Jarosław Gowin. Zaznaczył, że aby skutecznie korzystać ze zintegrowanego serwisu, konieczny będzie Profil Zaufany. Strona będzie wspierana także przez infolinię.

Jak założyć kawiarnię?Jak założyć kawiarnię? Jan Wróblewski

Jak będzie działało Konto Przedsiębiorcy?

Zgodnie z zapowiedziami Konto Przedsiębiorcy ma być wiarygodnym i bezpiecznym miejscem załatwiania wszystkich spraw, a także otrzymywania powiadomień, sprawdzania statusów oraz historii działań, także tych, w rejestrze CEIDG.

Resort rozwoju zapowiada także możliwość wielokrotnego korzystania z danych, które zostały już raz wprowadzone przez przedsiębiorcę. Ma to usprawnić korzystanie  z dostępnych e-usług.

Konto przedsiębiorcy ma zapewnić także wysoką jakość e-usług CEIDG, dostępnych także z urządzeń mobilnych. Planowane jest także zamieszczenie„spersonalizowanych i kontekstowych treści” np. sugerowanych spraw, jakie użytkownik musi załatwić w najbliższym czasie.

Nowości w Biznes.gov.pl

Niebawem w serwisie Biznes.gov.pl ma ruszyć wyszukiwarka firm, które są zarejestrowane w CEIDG oraz KRS, co ma ułatwić weryfikację kontrahentów. Planowane jest także uruchomienie „przypominajki” o nadchodzących terminach załatwiania spraw. Chodzi o to, by przedsiębiorca nie przegapił żadnej istotnej daty w związku z prowadzonym biznesem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!