Jak złożyć skargę do UODO?

Obowiązujące od 2018 Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) nakłada na wiele podmiotów szereg obowiązków. Akt ten daje nam także szerokie pole do działania w sytuacji, kiedy stwierdzimy, że ktoś naruszył nasze dane osobowe. Jak złożyć skargę do UODO?

Jak złożyć skargę do UODO?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 lutego 2021

Gdzie składać skargę po naruszeniu danych osobowych?

Nie policja, nie prokuratura, a Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) jest instytucją, która w pierwszej kolejności może zareagować w sytuacji, kiedy stwierdzimy, że ktoś naruszył nasze dane osobowe np. bezprawnie przekazał je komuś, lub przetwarzał w nieuprawniony sposób.

W takiej sytuacji, każdy kto poczuł się pokrzywdzony lub zaniepokojony tym, co dzieje się z jego danymi może złożyć skargę adresowaną do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO). Wówczas zostanie przeprowadzone postępowanie w naszej sprawie. Jeśli instytucja stwierdzi nieprawidłowości, sprawa zakończy się odpowiednią decyzją administracyjną.

Kto może złożyć skargę do UODO?

Skargę do UODO może zgłosić osoba fizyczna, pod warunkiem, że to właśnie jej dane są niewłaściwie przetwarzane. To oznacza, że nie może tego za nas zrobić inna osoba, chyba że udzielimy jej niezbędnego pełnomocnictwa do reprezentowania przed Prezesem UODO.

Gdzie powstaną strefy czystego transportu?Gdzie powstaną strefy czystego transportu?Martyna Kowalska

Kto może być pełnomocnikiem przy skardze do UODO?

Naszym pełnomocnikiem do reprezentowania przed Prezesem UODO może być osoba fizyczna lub podmiot (np. organizacja czy zrzeszenie), który nie ma charakteru zarobkowego, a jego cele statutowe wiążą się z interesem publicznym. Taka organizacja musi działać w zakresie ochrony praw i wolności osób, których dane zostały naruszone.

Skarga do UODO czy żądanie do administratora?

Urząd Ochrony Danych Osobowych zaleca, by każda osoba, która chce złożyć skargę, wcześniej skorzystała ze swoich spraw i skierowała swoje żądania do administratora danych osobowych tj podmiotu, który dopuścił się ich naruszenia. Czas na odpowiedź administratora jest określony prawem i wynosi miesiąc. Jeśli nie zdąży, musi wcześniej poinformować o nowym terminie odpowiedzi w ciągu kolejnych dwóch miesięcy. Drugi termin należy traktować jako nieprzekraczalny. Jeśli administrator nie będzie w stanie spełnić naszych żądań, musi wyjaśnić nam przyczyny takiego stanu rzeczy. Zignorowanie pisma lub niesatysfakcjonująca odpowiedź może być podstawą do złożenia omawianej skargi.

Czym się różni wypadek drogowy od kolizjiCzym się różni wypadek drogowy od kolizjiMichał Górecki

Prawa osoby fizycznej ws. ochrony danych

Zgodnie z przepisami RODO, każdej osobie fizycznej przysługują prawa do dostępu do swoich danych, sprostowania danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia danych, sprzeciwu.

Jak złożyć skargę do UODO?

Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjmuje skargi na dwa sposoby. Po pierwsze w formie tradycyjnej, czyli pisemnej, adresując ją na adres urzędu 00-193 Warszawa, ul. Stawki 2, lub drogą elektroniczną pod tym linkiem.

Do kiedy rozliczyć PIT-28? Niebawem upływa termin!Do kiedy rozliczyć PIT-28? Niebawem upływa termin! Anna Malinowska

Co musi zawierać skarga do UODO?

W przypadku pisemnej skargi adresowanej do Prezesa UODO musi zawierać ona imię, nazwisko, adres zamieszkania osoby skarżącej, wskazanie podmiotu, na który składamy skargę (wraz z adresem siedziby lub zamieszkania), szczegółowy opis naruszenia oraz konkretne żądanie np. usunięcia danych, spełnienia obowiązków informacyjnych, sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. Całość musi zostać opatrzona własnoręcznym podpisem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!