Czym się różni wypadek drogowy od kolizji

Słuchając wiadomości z dróg w radiu czy czytając doniesienia z tras w internecie, spotykamy dwa pojęcia wypadek i kolizja. Jak przyznają policjanci, czasem dziennikarze bardzo dowolnie stosują te terminy. To błąd, bowiem terminów tych nie można stosować zamiennie. Czym się różni wypadek drogowy od kolizji?

Czym się różni wypadek drogowy od kolizji
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 lutego 2021

Czy wypadek i kolizja znaczą to samo?

O tym, że słowa „wypadek” oraz „kolizja” nie są synonimami, przekonało się już wielu klientów towarzystw ubezpieczeniowych.  Często, np. w przypadku polisy assistance „Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)” inaczej traktują te zdarzenia, co wiąże się z tym, na jaką pomoc w danej sytuacji możemy liczyć.

Jeszcze dotkliwiej o różnicy przekonali się sprawcy zdarzenia drogowego, bowiem konsekwencje spowodowania wypadku są o wiele poważniejsze niż w przypadku niegroźnej stłuczki na parkingu przez marketem.

Wypadek i kolizja – różnice

Zgodnie z prawem, z kolizją drogową mamy do czynienia w przypadku zdarzenia, którego efektem są jedynie zniszczone samochody, ale żadna z osób w nim uczestnicząca nie doznała uszczerbku na zdrowiu. Zatem kryterium nie jest tutaj stopień uszkodzenia samochodu.

Wypadek natomiast to zdarzenie, w którym przynajmniej jedna osoba doznała obrażeń ciała lub straciła życie. W najczarniejszym scenariuszu nie ma znaczenia, czy do śmierci doszło na miejscu, czy dopiero w szpitalu. Istotne jest, czy osoba zmarła na skutek obrażeń.

To oznacza, że mijając na trasie mocno rozbite samochody nie wiemy, czy doszło do wypadku, czy jedynie kolizji. Zdarza się przecież i tak, że z pozoru groźnie wyglądające zdarzenia nie skutkują obrażeniami ciała. Bywa również odwrotnie. Czasem coś, co wygląda na błahą stłuczkę, może być poważnym w skutkach wypadkiem.

Odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku lub kolizji

Nie chodzi tutaj o samą nomenklaturę i poprawność w określeniu zdarzenia. Zupełnie inna jest odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku, a inna w przypadku kolizji. Zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego, sprawca wypadku (nawet nieumyślny!) może trafić do więzienia do lat 3. Jeżeli doszło do śmierci innego uczestnika, sprawca musi się liczyć z pozbawieniem wolności od pół roku do nawet 8 lat!

Pojecie kolizji drogowej nie znalazło się jednak w kodeksie karnym. Tu właściwym aktem prawnym jest kodeks wykroczeń, który mówi o karze grzywny. Jeśli jednak sprawca był pod wpływem alkoholu czy narkotyków, musi liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami

Czy należy wzywać policję do kolizji

Jeżeli jesteś sprawcą lub uczestnikiem kolizji, przyjazd drogówki nie będzie konieczny, chyba, że inna osoba, która w niej brała udział, sobie tego zażyczy. Jeśli nie ma wątpliwości co do braku obrażeń ciała, a sprawcę da się zidentyfikować, wystarczy oświadczenie wymagane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Nic więcej. Jeśli na miejsce przyjedzie policja, sprawca musi się liczyć z mandatem oraz punktami karnymi. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy zdarzenia, a w szczególności sprawca zostaną poddani testowi na trzeźwość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!