Strefy Czystego Transportu nie dla LPG?

 Rząd podjął decyzję w sprawie stref czystego transportu. Czy osoby posiadające samochód z instalacją gazową mają się czego obawiać? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Strefy Czystego Transportu nie dla LPG?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 19 lutego 2021

Nowe przepisy odnośnie samochodów z instalacją LPG

Zgodnie z decyzją rządu, pojazdy tankujące LPG nie będą miały prawa wjechać do strefy czystego transportu. Oznacza to, że do SCT wjadą jedynie tzw. czyste samochody, czyli elektryczne, wodorowe i z instalacją CNG (na gaz ziemny).

Eksperci oceniają, że to dość niespodziewany cios w grupę kierowców, którzy posiadają instalację LPG w swoich samochodach. Decyzja jest tym bardziej szokująca, że wcześniej nie poruszano tematu gaz i jego wpływu na środowisko. Do tej pory to diesel był największym wrogiem dla świata natury, czasem wspominano również o silnikach benzynowych. Jeśli chodzi o LPG i temat z nim związany, to praktycznie nie był on poruszany w czasie rozmów mających na celu wprowadzenie przepisów korzystnych dla środowiska naturalnego.  

Czy auto na gaz jest ekologiczne?

Niepodważalnym argumentem jest to, że nowe przepisy mają służyć klimatowi, a zgodnie z  aktualnymi danymi samochody z instalacją gazową nie spełniają norm, wyznaczonych przez Unię Europejską. Należy wiedzieć, że gaz tak jak i olej napędowy czy benzyna emituje tlenek węgla, węglowodory aromatyczne oraz tlenki azotu. Co więcej, samochody korzystające z LPG w przeważającej części są już w podeszłym wieku, a to również nie działa na ich korzyść.

CZYTAJ TEŻ Gdzie powstaną strefy czystego transportu?

80% samochodów w Polsce nie spełnia normy EURO 4

Warto przypomnieć, że zgodnie z danymi opublikowanymi przez ACEA (Association des Constructeurs Européens d'Automobiles), po polskich drogach poruszają się prawie 24 miliony samochodów, z czego jedynie 5 milionów z nich ma mniej niż dziesięć lat. Oznacza to, że znaczna część wszystkich pojazdów w Polsce nie spełnia norm emisji spalin Euro 4. Przytoczone dane w drastyczny sposób pokazują, jak duża część polskiego społeczeństwa będzie musiała zmierzyć się z nowymi przepisami dotyczącymi stref czystego transportu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!