Nocna i świąteczna opieka zdrowotna 2021

Choroba nie wybiera. W każdym momencie możemy poczuć się gorzej i wymagać pomocy lekarskiej. To samo może dotyczyć naszych bliskich. Jeżeli do takiej sytuacji dojdzie wieczorem, w nocy lub wczesnym rankiem oraz w dni wolne od pracy, możemy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotna. Jak wygląda jej organizacja w 2021 roku?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna 2021
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 lutego 2021

Co to jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Po pierwsze – jeżeli potrzebujemy skorzystać z nocnej lub świątecznej opieki medycznej, nie ma mowy o rejonizacji. Możemy udać się do najbliższego punktu, który świadczy taką pomoc. Po drugie, z uwagi na fakt, ze przychodnie POZ nie są obowiązane do prowadzenia całodobowych dyżurów, w godzinach nocnych i dni ustawowo wolne od pracy ich rolę przejmuje wspomniana „nocna i świąteczna opieka zdrowotna”.

Pamiętaj! Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest w godzinach 18.00 — 8.00 rano w dni powszednie oraz przez całą dobę w dni wolne od pracy.

Można wyobrazić sobie sytuację, w której my sami lub nasi bliscy gorzej się poczują. Jeśli jesteśmy zaniepokojeni, jednak nie ma zagrożenia życia (co wymaga wezwania karetki pogotowia 999, 112) powinniśmy skorzystać z pomocy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Co do zasady, dyżurujący w ramach tego świadczenia lekarz, udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach, które uzna za uzasadnione także w domu pacjenta.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna a wizyta domowa

Jeżeli istnieje uzasadniona względami medycznymi potrzeba, lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej może zdecydować o przyjeździe do pacjenta w ramach wizyty domowej. Można również rozważyć poczekanie do następnego dnia i przybycie do swojego lekarza POZ, jeśli tylko sytuację oceniamy jako stabilną.

Czy trzeba aktualizować dane adresowe w urzędzie?Czy trzeba aktualizować dane adresowe w urzędzie?Anna Malinowska

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w czasie pandemii

20 listopada 2020 roku, zaczęły obowiązywać przepisy, które uprawniają lekarza dyżurującego w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej do wystawiania zleceń na testy w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak znaleźć najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Jeżeli jesteśmy w podróży, lub przebywamy w obcym mieście, a poczuliśmy się źle, możemy udać się do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Aktualna lista znajduje się zawsze na stronach NFZ, jednak można skorzystać także z interaktywnej mapy dostępnej na portalu  pacjent.gov.pl.

Od 1 marca 2021 nowa lista leków refundowanych — jakie zmiany?Od 1 marca 2021 nowa lista leków refundowanych — jakie zmiany? Jan Wróblewski

Kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Jest wiele sytuacji, które uzasadniają skorzystanie ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Może być to np. zaostrzenie objawów znanej pacjentowi choroby przewlekłej (np. napad astmy), infekcja dróg oddechowych – szczególnie jeśli towarzyszy im gorączka, nieustępujące bóle brzucha lub głowy, nagłe bóle kręgosłupa, kończyn, stawów oraz biegunka lub wymioty.

Czy lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wystawi zwolnienie z pracy?

Tak. Zgodnie z prawem obowiązek wystawienia odpowiedniego zaświadczenia np. o niezdolności do pracy czy kontynuowania nauki leży po stronie lekarza, który stwierdzi taką niezdolność. Miejsce diagnozy i konsultacji lekarskiej nie ma tutaj znaczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.