Zabytek archeologiczny na własnej działce

Czasem przypadkowo podczas prac budowlanych lub rolniczych, ludzie znajdują pamiątki sprzed wieków. Nie zawsze zdają sobie sprawę, po pierwsze z ich wartości historycznej, po drugie z faktu, że należą one z mocy prawa do Skarbu Państwa, a wszelkie ich przechowywanie czy próba sprzedaży jest przestępstwem. Czy zabytek archeologiczny znaleziony na własnej działce może być źródłem problemów?

Zabytek archeologiczny na własnej działce
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 lutego 2021

Znalezisko archeologiczne na prywatnej posesji

Jak donosi małopolska policja, mieszkaniec powiatu myślenickiego pochwalił się niedawno w mediach społecznościowych kamiennym przedmiotem znalezionym w polu i poprosił członków grupy o identyfikację przedmiotu. Informacja ta szybko trafiła najpierw do kryminalnych z Komendy Głównej Policji, a potem do komendy w Krakowie. Szybko okazało się, że odnaleziony artefakt to fragment siekierki z neolitu sprzed tysięcy lat. Dzięki interwencji bardzo stary i cenny zabytek trafi wkrótce do muzeum.

To nie pierwszy taki przypadek. Cztery lata temu, funkcjonariusze również z małopolskiego Andrychowa odzyskali datowany na 1300 r. p.n.e. toporek, który mógł trafić do nielegalnego obrotu.

Kto jest właścicielem zabytków archeologicznych?

Niezależnie czy zabytek znaleźliśmy w przestrzeni publicznej, czy na własnej posesji np. kopiąc fundamenty pod własny dom, musimy mieć świadomość, że zgodnie z ustawą o ochronie zabytków należy on do Skarbu Państwa. Osoba fizyczna nie posiada, żadnego tytułu nawet do pozostawienia go sobie na pamiątkę. Jakiekolwiek, dobrowolne rozporządzanie takim artefaktem grozi zarzutem przywłaszczenia mienia.

Uwaga na oszustwa „na ARiMR”! Zareagowało ministerstwoUwaga na oszustwa „na ARiMR”! Zareagowało ministerstwoMikołaj Frączak

Znalazłem zabytek – co robić?

Schowanie takiego zabytku na pamiątkę do szuflady nie jest najlepszym pomysłem. Każdy taki przypadek, należy zgłosić np. do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, choć najlepiej będzie jeśli z informacją o znalezisku zgłosimy się bezpośrednio do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wówczas nikt nie zarzuci nam, że podjęliśmy próbę przywłaszczenia cennej, historycznej pamiątki.

Czy za znaleziony zabytek należy się nagroda?

Teoretycznie, każdy odkrywca lub przypadkowy znalazca zabytku archeologicznego może liczyć na nagrodę. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, jeśli dopełnił on wspomnianego przed chwilą obowiązku powiadomienia właściwego organu, a także zabezpieczenia samego znaleziska jak i miejsca, w którym zostało ono odkryte.

Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem? Martyna Kowalska

Czy każdy może zostać poszukiwaczem zabytków?

Niestety nie jest łatwo zostać Indiana Jonesem. Wszelkie poszukiwania z użyciem elektronicznych urządzeń (np. wykrywaczy metali), czy innych narzędzi, wymagają zezwolenia wydanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. W przeciwnym razie możemy zostać oskarżeni o prowadzenie nielegalnych poszukiwań na własną rękę. Prawo surowo zabrania takich praktyk. Nie ma tu znaczenia, czy takie działania prowadzimy w przestrzeni publicznej, czy we własnym ogródku. W tym przypadku prawo własności prywatnej jest ograniczone, a tłumaczenie za Fredrą „Wolnoć Tomku w swoim domku” nie będzie wystarczające.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!