Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?
Problemy z zakupem ziemi rolnej znikają, możesz prowadzić gospodarstwo, a także skorzystać z wielu innych przywilejów. Jak zostać rolnikiem?
- Martyna Kowalska
- /
- 4 maja 2020
Aby zostać rolnikiem nie trzeba mieć odpowiedniego wykształcenia. Według przepisów dotyczących kształtowania ustroju rolnego żeby zostać rolnikiem, zamiast wykształcenia warto postawić na praktykę i doświadczenie.
Żeby móc nazwać kogoś rolnikiem, to zgodnie z art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, taka osoba musi być właścicielem, wieczystym użytkownikiem albo też dzierżawcą nieruchomości rolnych, których powierzchnia nie jest większa niż 300 ha.
Osoba taka musi prowadzić gospodarstwo samodzielnie i jednoznacznie. W tym pojęciu zawiera się to, że oprócz pracy musi też podejmować samodzielnie wszystkie decyzje, które dotyczą prowadzenia działalności rolniczej. Mało tego. Rolnik „ustawowy” to osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje rolnicze.
CZYTAJ TEŻ Legalna produkcja nalewek, okowity i destylatów? To możliwe!
Jak zdobyć kwalifikacje rolnicze?
Kwalifikacje rolnicze daje np. wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe lub średnie albo wyższe rolnicze. Jednak to nie wszystko. Jeśli chcemy zostać rolnikiem, możemy też zdobyć tytuł kwalifikacyjny albo tytuł mistrza w innym zawodzie, który jest potrzebny w działalności rolniczej. Jeśli rolnikiem chce zostać ktoś, kto ukończył nierolnicze studia wyższe to musi on skończyć studia podyplomowe z zakresu rolnictwa. Jeśli ma natomiast wykształcenie średnie inne niż rolnicze, to musi mieć dodatkowo 3 lata stażu pracy w rolnictwie.
Jeśli wykształcenie jest inne, np. gimnazjalne albo zasadnicze zawodowe, to żeby zostać rolnikiem potrzebne będzie 5 lat doświadczenia w pracy w gospodarstwie. Mało tego. Trzeba też będzie przynajmniej 5 lat mieszkać w gminie, w której mieści się nieruchomość rolnicza, którą kandydat na rolnika zarządza.
Staż pracy uznaje się przedstawiając np. dowód podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolnika albo też dokument potwierdzający prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie, które ma więcej niż 1 ha albo posiadanie lub dzierżawę takiego gospodarstwa. Staż pracy w gospodarstwie może też być liczony, jeśli dana osoba była zatrudniona w gospodarstwie rolniczym na umowie o pracę lub wykonywała prace w rolnictwie jako członek spółdzielni rolnej.
Co daje status rolnika?
Status rolnika daje prawo do płacenia niższych składek ubezpieczenia społecznego. Wszystko dlatego, że rolnik jest ubezpieczony w KRUS, a nie w ZUS. Gdy na dodatek ma mniej niż 6 ha przeliczeniowych, nie musi płacić składki zdrowotnej. Dodatkowo otrzymuje też dopłaty z Unii Europejskiej. To około 210 euro na każdy hektar.
Takie przywileje, a zwłaszcza te związane z niższymi składami społecznymi powodują, że spora grupa przedsiębiorców chciałaby zostać rolnikami. Żeby to zrobić powinni zlikwidować firmę, kupić ziemię i uprawiać ją przez minimum trzy lata. Gdy po tym okresie otworzą firmę, będą mogli „zapisać się do KRUS”. Żeby jednak utrzymać ten status podatek od dochodu z tej działalności nie może być wyższy niż 3,2 tys.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.