Co to jest emerytura stażowa?

Emerytura to świadczenie wypłacane osobom, które zakończyły aktywność zawodową. Obecnie na emeryturę można przejść po przepracowaniu określonego okresu.

Co to jest emerytura stażowa?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 maja 2020

W zależności od zawodu można przejść na emeryturę w różnym okresie. „Standardowo” na emeryturę przechodzi się w wieku 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni). Gdy pracujemy w trudnych warunkach albo wykonujemy specjalny zawód (np. policjant czy nauczyciel), możemy świadczenie emerytalne otrzymać znacznie wcześniej. Ostatnio pojawił się pomysł emerytury stażowej.

Co to jest emerytura stażowa?

Emerytura stażowa jest pomysłem prezydenta Andrzeja Dudy. Według prezydenta emerytura miałaby być wypłacana nie po otrzymaniu określonego wieku (jak pisaliśmy wcześniej), ale ma być zależna od wieku obywatela. To jedyne założenie, o którym wiemy na teraz. Sam pomysł jest dopiero koncepcją i o szczegółach niewiele wiadomo.

CZYTAJ TEŻ Galerie handlowe otwierają się 4 maja — co musisz wiedzieć

W jakim wieku można skorzystać z emerytury stażowej?

Zgodnie z koncepcją przejście na emeryturę ma być możliwe znacznie szybciej. Kobiety mają przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat.

Wystarczy, że będą w stanie udowodnić, że przepracowali 35 lub 40 lat (odpowiednio kobiety i mężczyźni).

Pierwotne założenie zakłada, że kobieta, która zaczęła pracować w wieku 20 lat mogłaby przejść na emeryturę po ukończeniu 55 lat. Prezydencki projekt jest szeroko komentowany.

- Ten obywatelski projekt został wniesiony w 2016 r. Cztery lata zajęło, by móc ponownie o nim rozmawiać. Ten projekt z racji tego, że cztery lata leżał zamrożony ma wiele nieaktualności. Natomiast bardzo dobrze pokazuje stosunek partii rządzącej do obywateli – oceniła dla "Dziennika Gazeta Prawna" Monika Rosa, posłanka KO.

CZYTAJ TEŻ Zawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonosza

Kiedy może wejść w życie emerytura stażowa?

Na razie nie wiadomo, kiedy może zostać wprowadzona emerytura stażowa. Projekt jest jednak jednym z ważniejszych punktów programu wyborczego Andrzeja Dudy. Według zapowiedzi prezydenta, obietnica miałaby być wprowadzona w trakcie przyszłej kadencji.

– Emerytura to kwestia odpowiedzialności za bardzo poważne sprawy państwowe — chodzi o wydolność ZUS i przyszłość systemu emerytalnego. Jest u mnie zespół, który razem z panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską i jej przedstawicielami pracuje nad tym, żeby ustalić, czy jesteśmy w stanie to zrealizować i na jakich warunkach. Prace trwają.

Aktualny polski system emerytalny oparty jest na trzech filarach:

  • obowiązkowym repartycyjnym  — ZUS, czyli Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (17,22% pensji brutto),
  • obowiązkowym kapitałowym — OFE, czyli Otwartych Funduszach Emerytalnych (2,3% pensji brutto),
  • dobrowolnym kapitałowym  — IKE, czyli Indywidualnych Kontach Emerytalnych.

CZYTAJ TEŻ Jak długo ważna jest e-recepta?

Komu przysługuje emerytura?

Świadczenie to przysługuje osobom, które ukończyły wymagany wiek (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) oraz posiadają wymaganą liczbę okresów składkowych i nieskładkowych (20 dla kobiet i 25 dla mężczyzn, przy czym okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych). Za okresy składkowe uznawane są te, w których dana osoba podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, odbywała czynną służbę w Wojsku Polskim lub pobierała zasiłek macierzyński. Jeśli potencjalny emeryt spełni te warunki, jednak emerytura wyliczona na podstawie zgromadzonego kapitału będzie niższa niż minimalna kwota świadczenia, wówczas zostanie ona podwyższona do tej sumy.

CZYTAJ TEŻ Wirtualne randkowanie w czasach izolacji i pandemii

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!