Galerie handlowe otwierają się 4 maja - co musisz wiedzieć

Od 4 maja galerie handlowe i inne obiekty o powierzchni ponad 2 tys.  m2 będą mogły rozpocząć swoją działalność. Z jakimi ograniczeniami możemy mieć do czynienia i jakie wymogi muszą spełnić sprzedawcy.

Galerie handlowe otwierają się 4 maja - co musisz wiedzieć
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 29 kwietnia 2020

Od 4 maja mają zostać otwarte galerie handlowe, a co za tym idzie — będzie możliwość robienia zakupów już nie tylko spożywczych. Umożliwienie robienia zakupów wiązać się będzie z wprowadzeniem ograniczeń w takich sklepach — podobnie jak ma to miejsce obecnie w sklepach spożywczych.

Najważniejsze wymogi robienia zakupów w galeriach handlowych

Klienci przebywający na terenie galerii, jak i w sklepie powinni zachować odległości przynajmniej 2 m. Obsługa galerii i sklepu jest zobowiązana do pilnowania przestrzegania tych reguł. Można spodziewać się naklejek taśmowych przy kasach i na podłodze. Podobnie jak w przestrzeni publicznej na zewnątrz, każda osoba przybywająca w galerii i w sklepie ma obowiązek zasłaniania ust i nosa — maseczką lub innym materiałem.

W tym zakresie musimy się spodziewać — do czego zobowiązują rekomendacje rządowe — do komunikatów, zarówno dźwiękowych, jak i wizualnych, które mają przypominać o zasadach zachowywania odległości i obowiązku noszenia masek.

Obowiązkowa sprzedaż masek ochronnych

Co ważne, galeria handlowa ma obowiązek zapewnienia swoim klientom możliwości zakupu masek ochronnych. Musi być co najmniej jeden punkt, w którym będzie możliwość zakupu maseczki ochronnej. Galeria powinna zamieścić na terenie odpowiednie informacje, jak klient może znaleźć taki punkt. Może to być dedykowany punkt sprzedaży, sklep, który ma w swoim asortymencie maseczki lub automat z maseczkami. Ważne, aby klient wchodząc miał informację, w którym miejscu może kupić maseczkę.

Dodatkowo, każdy sklep powinien zapewnić płyn dezynfekujący oraz jednorazowe rękawiczki ochronne. Pojemniki dezynfekujące powinny być przy każdym wejściu zarówno do sklepu, jak i do samej galerii, przed toaletami i przed każdą kasą.

CZYTAJ TEŻ Półmaski antywirusowe, antysmogowe i antypyłowe. Jaki model wybrać?

Ograniczenie ilości osób na terenie galerii i sklepu

Podobnie jak w przypadku sklepów spożywczych czy też aptek obowiązuje ten sam wymóg co do liczby osób przebywających w galerii handlowej i w konkretnym sklepie — 1 osoba na 15 m2. Galeria i sklepy, jeżeli mają możliwość, powinni otworzyć jak najwięcej wejść oraz zlikwidować bariery tak, by umożliwić bezkontaktowe przechodzenie klientów. Dotyczy to również liczby toalet. Alternatywą jest wydzielenie osobnych wejść i wyjść, z których mogą korzystać klienci. Ważne jest to, by sklep i sama galeria mogła zliczać klientów.

CZYTAJ TEŻ Wirtualne randkowanie w czasach izolacji i pandemii

Co to aplikacja ProteGO Safe?

Jest to aplikacja, która zgodnie z informacjami rządu, pomoże w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Aplikacja umożliwia samokontrolę swojego stanu zdrowia.

Celem aplikacji jest samoocena ryzyka infekcji wirusem SARS-CoV-2. Umożliwia szacowanie ryzyka i bazuje na podstawie kwestionariusza WHO oraz dziennika zdrowia prowadzonego przez użytkownika.

Administratorem danych osobowych gromadzonych przez aplikację jest Główny Inspektor Sanitarny (GIS).

W najbliższej przyszłości aplikacja ma być uzupełniona o moduł wykorzystujący technologię Bluetooth, dzięki któremu będzie zbierała informacje o napotkanych przez nas urządzeniach, tj. osobach i informowała o spotkaniach z chorymi.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja prosi o prawo do lokalizacji, które mają wspomagać działanie Bluetooth, który będzie w stanie odszukać inne urządzenia ProteGO Safe w okolicy. Pojawiają się wątpliwe zapewnienia typu — nie korzystamy w żaden sposób z GPS i aplikacja nie wie, gdzie jesteś lub byłeś. Jeżeli udostępniona będzie możliwość dostępu do GPS telefonu, zarówno działającego na Android jak i iOS — nie mamy żadnej gwarancji i pewności, jak dane lokalizacyjne będą wykorzystane. W praktyce jeżeli nie mam nic do ukrycia, nie powinno to stanowić problemu, że GIS (rząd), wie gdzie jestem — w praktyce i tak służby mają dostęp on-line do baz danych firm telekomunikacyjnych i mogą namierzać Kowalskiego.

CZYTAJ TEŻ Kiedy otworzą zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne?

Czy przymierzalnie w sklepach są bezpieczne?

Każde tego typu miejsce, zgodnie z rekomendacjami rządu powinno być wyłączone z użytku, chyba że sprzedawca będzie dokładnie czyścił i dezynfekował przymierzalnie środkami chemicznymi po każdym kliencie.

Obsługa dodatkowo jest zobowiązana do zwiększonej częstotliwości czyszczenia i dezynfekcji, ze szczególnym uwzględnieniem toalet, uchwytów, poręczy klamek, przycisków w windach etc.

Z czego nie skorzystamy w galerii handlowej — co będzie wyłączone?

Nie będzie możliwości skorzystania ze stref aktywności fizycznej, tj. siłowni, sal i placów zabaw, parków trampolin. Jeżeli w danej galerii jest kino, strefa gier — one również nie mogą być otwarte. Podobnie zakaz prowadzenia działalności dotyczy wysp, zarówno handlowych jaki gastronomicznych — często spotykanych punków sprzedaży w przejściach/korytarzach w galerii. Twój ulubiony punkt sprzedaży lakierów do paznokci lub e-tytoniu będzie niestety wciąż zamknięty.

CZYTAJ TEŻ Czy można podczas majówki wyjechać na działkę?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!