fb

Czy można podczas majówki wyjechać na działkę?

Pandemia koronawirusa nakłada sporo ograniczeń. Szczególnie chodzi tu o przemieszanie się. Czy w związku z tym można wyjechać np. na swoją działkę i tam spędzić długi majowy weekend?  

Czy można podczas majówki wyjechać na działkę?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 kwietnia 2020

Jeśli jesteś właścicielem działki, szczególnie tej zlokalizowanej z dala od miasta, zastanawiasz się, czy można wyjechać na swoją działkę na długi weekend majowy mimo panujących ograniczeń. I tu dobra wiadomość. 20 kwietnia w ramach pierwszego etapu luzowania ograniczeń wprowadzono możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Jeśli działka jest twoją własnością, możesz z niej skorzystać. Między innymi dlatego, że musisz np. zadbać o rośliny czy inne elementy infrastruktury. W związku z tym nie ma możliwości, żeby ograniczyć takie prawo własności.

Na temat odpoczynku na działce swoją opinię wyraził też Polski Związek Działkowców:

„Działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń”.

Jeśli pojedziemy na działkę, musimy pamiętać o tym, że trzeba zachować dystans od innych osób, a także o tym, by w miejscu publicznym, czyli w momencie przemieszczania się na działkę w miejscach publicznych, mieć zasłonięte usta i nos.

CZYTAJ TEŻ Półmaski antywirusowe, antysmogowe i antypyłowe. Jaki model wybrać?

Czy mogę zaprosić na działkę znajomych?

To że można pojechać na działkę nie oznacza automatycznie, że można na niej zorganizować spotkania ze znajomymi. Wszystko dlatego, że zgodnie z zaleceniami w okresie pandemii trzeba ograniczyć do minimum kontakty z innymi osobami. Nie dotyczy to osób najbliższych, z którymi się mieszka.

CZYTAJ TEŻ Czy można zareklamować żywe rośliny kupione w centrum ogrodniczym?

Czy policjant może nas zatrzymać, gdy jedziemy na działkę?

Oczywiście na działkę możemy pojechać, ale zanim tam dotrzemy musimy jeszcze pokonać trasę, najczęściej samochem. Jeśli po drodze zatrzyma nas policjant, to ewentualne ukaranie mandatem zależy od interpretacji samego policjanta. Zawsze trzeba jednak wyjaśnić dokładnie cel podróży i przedstawić argumenty. W przypadku gdy w samochodzie jesteśmy z najbliższą rodziną, to raczej nie powinno być problemu. Warto jednak pamiętać, że obowiązują ograniczenia w poruszaniu się i nie powinniśmy tego nadużywać.

Majówka poza miastem. Czy można wyjechać?

Jeśli nie mamy działki, a chcielibyśmy pojechać za miasto to trzeba będzie poczekać trochę dłużej. Dopiero po majówce hotele wznawiają działalność. Do tego czasu można nocować we własnym domku na działce lub miejscu noclegowym nawet daleko od stałego miejsca zamieszkania. Istnieje więc możliwość przenocowania także u bliskiej rodziny, która zagwarantuje nam schronienie.

CZYTAJ TEŻ Czy na budowę ogrodzenia trzeba mieć pozwolenie?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!