Półmaski antywirusowe, antysmogowe i antypyłowe. Jaki model wybrać?
Najnowsze informacje dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa spowodowały wzmożone zainteresowanie maskami ochronnymi. Brakuje ich w wielu aptekach i hurtowniach. Producenci zacierają ręce i podnoszą ceny. Jakie wyróżniamy rodzaje półmasek? Co oznaczają poszczególne symbole na opakowaniu?
- Dorota Kraskowska
- /
- 26 lutego 2020
Jeszcze 2 miesiące temu nikt z nas nie miał pojęcia o jego istnieniu, dziś po wpisaniu hasła “koronawirus” w wyszukiwarkę Google otrzymamy ok. 76 500 000 wyników. Specjaliści podkreślają, że cięższy przebieg choroby obserwuje się u osób starszych, obciążonych immunologicznie, ze współwystępującymi innymi chorobami przewlekłymi (cukrzyca, choroby serca, astma). Do tej pory na całym świecie odnotowano 80 134 przypadków zachorowania na COVID-19 (zakażenie koronawirusem), a 2 698 osób zmarło.
Aktualizacja 9 kwietnia 2020: liczbna zakażonych na świecie przekroczyła 1,5 mln, wyzdrowiało 337 tys., zmarło ponad 89 tys. osób.
Nikt nie dyskutuje na temat słuszności używania masek ochronnych podczas pracy w zapylonym pomieszczeniu albo w regionach o szczególnie wysokim poziomie zanieczyszczeń powietrza. Jeśli natomiast chodzi o ich skuteczność w przypadku ochrony przed zakażeniem koronawirusem, zdania na ten temat są podzielone.
Na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego czytamy: “Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2”. Dalej czytamy, że “Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych”. Również WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) doradza racjonalne stosowanie maseczek. Lekarze zalecają częste mycie rąk i unikanie dotykania ust, oczu i nosa rękami.
Aktualizacja 9 kwietnia 2020: Zmiana zaleceń Ministerstwa Zdrowia w kwestii noszenia masek: od czwartku po świętach wielkanocnych noszenie masek w przestrzeni publicznej będzie obowiązkowe. Jeśli nie mamy dostępu do masek, zasłaniajmy usta i nos zwykłą chustką — radzi minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Koronawirus — najnowsze zalecenia GIS: TUTAJ.
CZYTAJ TEŻ Pogrzeb w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne władz kościelnych i państwowych
Rodzaje półmasek filtrujących
Służby sanitarne i lekarze informują, że maseczki nie stanowią skutecznej ochrony przed wirusami lub bakteriami przenoszonymi w powietrzu, ale mogą pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Eksperci zalecają noszenie masek przez osoby zakażone, badane pod kątem zakażenia i przez wszystkich tych, którzy mają kontakt z osobami chorymi.
Jeśli więc planujesz zakup maseczki, sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę.
Półmaski filtrujące dzielą się na 3 klasy pod względem stopnia szczelności maski (przylegania do twarzy), poziomu ochrony filtra, dopuszczalnego czasu używania.
CZYTAJ TEŻ Kiedy otworzą zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne?
Co oznaczają poszczególne symbole określające parametry maski?
Trzy klasy masek są oznaczone symbolami: FFP1, FFP2, FFP3. Poszczególne litery i cyfry są informacją na temat następujących parametrów użytkowych:
FF — część twarzowa maski,
P1, P2, P3 — poziom ochrony filtra, przy czym cyfra 3 oznacza klasę najwyższą,
NR — półmaska przeznaczona do jednorazowego użytku,
R — półmaska przeznaczona do wielorazowego użytku,
D — półmaska przeznaczona do pracy w zapylonym pomieszczeniu (pozytywnie przeszła badania na zatkanie pyłem dolomitowym).
Odpowiednio poziom ochrony filtra przekłada się na skuteczność filtracji. Dla P1 wynosi ona około 80%, dla P2 około 94%, natomiast dla P3 około 99%.
Zdarza się również, że producent umieszcza na opakowaniu informację, że półmaska może być używana tylko przez jedną zmianę roboczą. Oznacza to wtedy, że jest to produkt jednorazowego użytku i spełnia swoje funkcje ochronne tylko przez 8 godzin pracy. Maski wielorazowe można stosować kilkanaście razy lub w sposób ciągły przez kilka dni.
Używane przez sprzedawców określenia masek: antywirusowa, antysmogowa, przeciwpyłowa, to tylko nazwy marketingowe. Wielu producentów i sklepów medycznych natychmiast dostosowało swoją ofertę do sytuacji wprowadzając nazwę: maska antywirusowa i podkreślając, że powstała w uwzględnieniem potrzeb personelu medycznego, laboratoriów, innych służb ratowniczych. Większość producentów zachwala uniwersalność swoich produktów, czyli ochronę przed wieloma czynnikami, zarówno bakteriami i wirusami, jak i kurzem, smogiem, pyłem, alergenami i pleśnią.
CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Czy dostanę zwrot pieniędzy za wycieczkę kupioną w biurze podróży?
Oznakowanie półmasek filtrujących
Kupując półmaskę należy zwrócić uwagę, czy producent dostarczył obowiązkowe informacje w języku polskim na temat podstawowych parametrów oraz ograniczeń w jej stosowaniu. Informacje te powinny być dostępne na najmniejszym dostępnym opakowaniu, czyli nie tylko na opakowaniu zbiorczym.
Jakie informacje powinny znaleźć się na opakowaniu półmaski filtrującej?
nazwa producenta,
typ maski (nazwa maski, np. półmaska filtrująca jednorazowego użytku),
do czego maska jest przeznaczona i jakie ma ograniczenia w stosowaniu,
numer normy zastosowanej w procedurze oceny zgodności (w przypadku półmasek filtrujących będzie to norma PN-EN 149:2010),
znak CE (produkt spełnia wymagania techniczne i formalne),
znaczenie użytych symboli oznaczających parametry użytkowe: FFP123RD,
jeśli półmaska jest wyposażona w filtr (symbol P), producent musi podać informację na temat konserwacji i wymiany po wskazanym okresie użytkowania),
dopuszczalny okres przechowywania produktu,
zalecane warunki przechowywania produktu (temperatura, wilgotność),
informacja o konieczności sprawdzenia przed użyciem (sprawdzenie szczelności przylegania przed użyciem),
sposób zakładania,
sposób konserwacji w przypadku produktu wielorazowego użytku,
informacje na temat jakości powietrza, w jakim można używać półmaskę ( rodzaj zanieczyszczeń, przed którym ma chronić produkt).
Prawidłowo wybrana półmaska filtrująca musi być dopasowana do twarzy — blaszka nosowa i cała maska ma idealnie przylegać do twarzy ponieważ nawet małe nieszczelności powodują utratę skuteczności filtracji. Niestety mężczyźni z większym zarostem chcąc założyć taką maskę będą musieli podjąć trudną decyzję o jego skróceniu. Kupując maskę trzeba zwrócić uwagę na rozmiar i sposób mocowania. Wielu producentów określa rozmiar stosując standardowe oznakowanie literowe — S, M, L, XL. Zdarzają się również modele masek, które można regulować, tj. dopasować ją do wielkości twarzy osoby, która ma ją nosić. Produkt nie może mieć ostrych krawędzi, ograniczać pola widzenia, użytkownik nie powinien mieć problemów w jej zakładaniem i zdejmowaniem. Do każdego modelu powinna być dołączona instrukcja użytkowania w języku polskim.
Jak używać maski?
- przed założeniem maski należy dokładnie umyć ręce środkiem dezynfekującym lub wodą z mydłem,
- zakładając maskę należy starannie zasłonić usta i nos i przymocować maskę w taki sposób, by szczeliny między twarzą a maską były minimalne,
- należy unikać dotykania maski podczas jej noszenia, jeśli przypadkiem maska będzie dotknięta należy koniecznie umyć ręce środkiem dezynfekującym lub wodą z mydłem,
- bezwzględnie należy wymienić maskę ochronną na nową, kiedy zrobi się wilgotna,
- bezwzględnie nie można używać ponownie maski ochronnej jednorazowego użytku,
- aby zdjąć maskę, należy uchwycić ją od tyłu za mocowanie, nie wolno dotykać przedniej powierzchni maski — i zdjąć ją — następnie maskę należy wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci,
- kolejnym krokiem jest dokładne umycie rąk środkiem dezynfekującym lub wodą z mydłem.
Należy pamiętać, aby usuwać maskę po każdorazowym bezpośrednim kontakcie z chorym i za każdym razem używać nowej.
CZYTAJ TEŻ Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Będzie Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.