fb

Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Na ratunek Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa

Ogłoszona 18 marca Tarcza Antykryzysowa okazała się niewystarczająca. Instrumenty wsparcia objęły tylko wybranych przedsiębiorców. Rząd po fali krytyki postanowił rozszerzyć zakres wsparcia i dorzucił kolejne 11 mld zł. Jakie nowe propozycje znalazły się w projekcie tarczy antykryzysowej 2.0 i kto jeszcze może liczyć na pomoc? Czym jest dodatkowa Tarcza Finansowa?

Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Na ratunek Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 8 kwietnia 2020

Wsparcie tylko dla wybranych przedsiębiorców, zbyt mały budżet (wartość tarczy 212 mld zł), tarcza jako zbiór zapisów czysto proceduralnych (czyli rząd pomaga sobie, a nie przedsiębiorcom), dopłaty do pracowniczych pensji obostrzone skomplikowanymi przepisami, przywileje dla wybranych grup (myśliwi, duchowni) to tylko niektóre zarzuty wobec pierwszej wersji tarczy antykryzysowej. 

I choć minister rozwoju Jadwiga Emilewicz informuje, że już 425 tys. firm złożyło wnioski o rządowe wsparcie, to rodzi się pytanie, co z pozostałymi podmiotami? Nie potrzebują wsparcia czy nie mogą z niego skorzystać? Po fali krytyki, że wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami walki z pandemią koronawirusa jest zbyt ubogie, rząd zaproponował rozszerzenie pomocy.

Do Sejmu trafił już projekt Tarczy Antykryzysowej 2.0 i zupełnie nowej Tarczy Finansowej. Tarcza 2.0 ma zmienić przepisy prawie 60 ustaw i jak obiecuje rząd — jej wejście w życie ma odbyć się w tempie ekspresowym. Kto może liczyć na dodatkową pomoc?

CZYTAJ TEŻ Czy wybory korespondencyjne będą tajne i jaka musi być frekwencja, aby wybory były ważne?

Zawieszenie składek ZUS dla większych firm 

Pierwsza wersja tarczy antykryzysowej przewidziała 3-miesięczne zawieszenie składek ZUS dla samozatrudnionych i mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników. Nowa wersja obejmie również firmy zatrudniające do 49 pracowników, ale pod pewnymi warunkami. Zwolnienie z ZUS w firmach od 10 do 49 pracowników będzie limitowane, co oznacza, że taki pracodawca dostanie 50 proc. dofinansowania do składek ZUS. 

Dłuższe postojowe dla samozatrudnionych

Jeśli jednoosobowa firma nie może obecnie prowadzić działalności (np. fryzjerzy, kosmetyczki, masażyści, kelnerzy) może wystąpić o tzw. postojowe. Pierwsza wersja tarczy przewidywała 1-miesięczne postojowe, projekt tarczy 2.0 zakłada wypłatę tego świadczenia przez 3 miesiące. Postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 2.080 zł. Kwota ta nie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Postojowe za pierwszy miesiąc można składać już teraz. 

Postojowe dla rolników

Autorzy tarczy antykryzysowej zapomnieli o rolnikach. Dlatego w wyniku uzgodnień międzyresortowych postanowiono dorzucić coś i tej grupie zawodowej. Rolnicy hospitalizowani z powodu koronawirusa, przebywający na kwarantannie czy objęci nadzorem epidemiologicznym również będą mogli składać wnioski o zasiłki. Wysokość świadczenia wyniesie 50 procent minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 zł brutto. O zasiłek będą mogli starać się zarówno właściciele gospodarstw rolnych, jak i domownicy pracujący w gospodarstwie.

Zerowa stawka VAT dla nauczycieli

W związku z wprowadzonym 25 marca obowiązkiem nauczania na odległość, rząd postanowił zwolnić nauczycieli z podatku VAT na urządzenia elektroniczne i oprogramowanie wykorzystywane przy zdalnym nauczaniu. 

Rewolucja na poczcie: skan zamiast papieru

Ten pomysł wywołał falę krytyki — internetowe fora i media społecznościowe zapełniły się falą komentarzy alarmujących, że otwieranie listów przez urzędnika po to, aby zeskanować zawartość i przesyłać odbiorcy skan pisma zamiast wysyłania listonosza z papierową wersją jest naruszeniem tajemnicy korespondencji i formą cenzury. 

Resort cyfryzacji uspokaja, że taki pomysł dotyczy jedynie korespondencji urzędowej, a nie listów prywatnych, a warunkiem wprowadzenia takiej usługi byłaby zgoda adresata na dostarczanie korespondencji w formie skanu. Autorzy propozycji tłumaczą, że w całym tym zamieszaniu chodzi jedynie o zmianę obecnych przepisów w celu dostosowania ich do wyjątkowej sytuacji, a przy okazji rozpowszechnianie przesyłek pocztowych w formie elektronicznej. 

Zupełnie nowa Tarcza Finansowa 

Tarcza Finansowa nie jest częścią Tarczy Antykryzysowej. To odrębna pomoc w wysokości 100 mld zł przeznaczona dla małych, średnich i dużych firm. Jej głównym celem jest ochrona miejsc pracy. Program składa się z 3 części: do mikrofirm (od 1-9 pracowników) ma trafić 25 mld zł, do małych i średnich firm (od 10 do 249 pracowników) — 50 mld zł, do dużych firm (powyżej 250 pracowników) — 25 mld zł. Maksymalna kwota subwencji zależy od liczby pracowników i spadku przychodów. Górny pułap wsparcia dla mikrofirm będzie wynosić do 324 tys. zł, dla MŚP — do 3,5 mln zł, a dla dużych firm — do 1 mld zł.

Do 75 proc. tej subwencji będzie bezzwrotna, jeśli pracodawca utrzyma miejsca pracy. Warunki otrzymania subwencji: spadek obrotów o 25 proc., odprowadzanie podatków w Polsce, prowadzenie działalności minimum 12 miesięcy od otrzymania subwencji. Pomoc w postaci subwencji będzie wydawana na 3 lata, a pierwsza spłata będzie odroczona do roku. Rząd zapowiada, że wnioskowanie o pomoc finansową ma być maksymalnie uproszczone. Autorzy Tarczy Finansowej przewidują, że z tej formy wsparcia może skorzystać od 350-400 tys. podmiotów, co pozwoli na ochronę nawet do 5 mln miejsc pracy. 

CZYTAJ TEŻ Emocjonalna tarcza antykryzysowa na czas pandemii. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!