Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter?

Im cieplej na zewnątrz, tym więcej na naszych drogach motocyklistów i skuterów. Jaka jest różnica między skuterem a motocyklem? Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia skutera?

Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 marca 2020

Skutery są coraz popularniejszym środkiem transportu. Ze względu na niewielkie rozmiary świetnie radzą sobie w miejskich korkach. Są też bardzo oszczędne. Średnie spalanie skutera nie przekracza zwykle 3 litrów benzyny na każde 100 km. Czy do kierowania skuterem potrzebne są specjalne uprawnienia? Kiedy można jeździć na skuterze? Czy do kierowania skuterem wystarczy karta rowerowa?

Kto może prowadzić skuter?

Skuter to zwyczajowa nazwa motoroweru. Zgodnie z definicją prawną, motorower jest pojazdem jedno lub wielośladowym, wyposażonym w silnik spalinowy, którego pojemność skokowa jest nie wyższa niż 50 cm3, albo silnik elektryczny, którego moc nie przekracza 4 kW. W obu przypadkach prędkość pojazdu nie może przekraczać 45 km/h.

Motorower jest pojazdem, który może prowadzić kierowca w bardzo młodym wieku. Żeby kierować motorowerem trzeba mieć ukończone 14 lat, uzyskać orzeczenie lekarskie o tym, że nie istnieją przeciwwskazania do kierowania pojazdami mechanicznymi. Trzeba też zdać egzamin na prawo jazdy odpowiedniej kategorii (dla motoroweru będzie to kategoria AM). Jeśli kandydat na kierowcę motoroweru ma mniej niż 18 lat, będzie musiał dodatkowo przedstawić pisemną zgodę rodzica lub opiekuna.

CZYTAJ TEŻ Kto może skorzystać z buspasa?

Prawo jazdy na skuter

Osoba dorosła, która ma już prawo jazdy innej kategorii, np. uprawniające do kierowania samochodami osobowymi, nie musi uzyskiwać żadnego innego dokumentu, żeby kierować motorowerem. Warto jednak pamiętać o zmianach prawnych, które weszły w 2013 roku. To one właśnie wprowadziły wspominaną już kategorię AM. Jeśli przed 2013 rokiem ktoś miał więcej niż 18 lat, nie musi wyrabiać prawa jazdy na skuter.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z osobą bardzo młodą (urodzoną po 19 stycznia 1995), to będzie trzeba zdać egzamin na kategorię AM.

Do egzaminu można przystąpić po ukończeniu kursu. To 10 godzin wykładów, które obejmują przepisy ruchu drogowego, poznawanie znaków i sygnałów drogowych. Kursant poznaje też zasady pierwszej pomocy, a także obsługę pojazdu.

Po teorii przychodzi czas na praktykę. W ich ramach trzeba odbyć 10 godzin zajęć praktycznych. Kursant uczy się ruszania z miejsca, slalomu (szybkiego i wolnego), rozpoczynania jazdy na wzniesieniu, odpowiedniego hamowania, utrzymywania właściwej pozycji na motorowerze, odpowiedniego posługiwania się wszystkimi mechanizmami, ale przede wszystkim jazdy w ruchu miejskim.

CZYTAJ TEŻ Co to są wakacje kredytowe?

Jeśli kierowca ma prawo jazdy kat. B od przynajmniej trzech lat, może dodatkowo jeździć motocyklem o pojemności do 125 cm3. Moc takiego pojazdu nie może przekraczać 15 KM, a stosunek mocy do masy własnej nie może być większy niż 0,1 kw/kg. Według przepisów kierowcy z prawem jazdy B mogą legalnie jeździć motorowerami i skuterami z silnikiem o pojemności 50 cm3.

CZYTAJ TEŻ Kierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipca

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!