Sąsiad „katuje” otoczenie puszczając disco-polo. Czy mogę mu tego zabronić?

Przeboje Zenka Martyniuka, zespołu Boys albo „Mama ostrzegała” niektórych z nas wprowadzają w rozrywkowy nastrój. Gdy jednak nie przepadamy za takim rodzajem muzyki, a z sąsiedztwa płyną podobne nuty, nie jesteśmy bezbronni.  

Sąsiad „katuje” otoczenie puszczając disco-polo. Czy mogę mu tego zabronić?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 stycznia 2020

O ile muzyka disco-polo podczas zabawy sylwestrowej lub na weselu jest zwykle tolerowana (w umiarkowanym zakresie), o tyle „katowanie” nią sąsiadów nie może przejść bez echa. Jeśli chcesz w mieszkaniu odpocząć, a lokator mieszkający obok często relaksuje się przy muzyce Zenka Martyniuka, po twojej stronie stoi prawo.

Polubowne rozwiązanie sporu sąsiedzkiego

Jeśli nie podoba ci się, że sąsiad zbyt głośno puszcza muzykę warto najpierw zgłosić mu taki problem bezpośrednio. Oczywiście najlepiej poskarżyć się na zbyt głośną muzykę, a nie na jej rodzaj. Może się zdarzyć, że sąsiad po prostu nie zdaje sobie sprawy, że zachowanie może przeszkadzać sąsiadom. Jeśli głośna muzyka nie pozwala nam zasnąć, bo sąsiad narusza ciszę nocną, skuteczną metodą może być wezwanie odpowiednich służb. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że im częściej straż miejska czy policja odwiedza naszego sąsiada z powodu naszego zgłoszenia, tym bardziej sąsiad nie będzie nas lubił i może się zdarzyć, że zaostrzy swoje niewłaściwe zachowanie wobec nas.

CZYTAJ TEŻ Cisza nocna – kiedy obowiązuje i co grozi za jej złamanie?

W przypadku regularnego zakłócania spokoju warto na piśmie wezwać do zaniechania naruszeń. W dokumencie należy dokładnie opisać rodzaj uciążliwości, a także dokładną datę, kiedy doszło do naruszenia spokoju. Oczywiście na końcu pisma koniecznie należy zaznaczyć, że jeśli sąsiad nie zaniecha naruszeń, sprawa zostanie skierowana do sądu. Pismo będzie wtedy dowodem w sprawie. O ile oczywiście zostanie wysłane listem poleconym.

Czy policja może ukarać za puszczanie disco-polo?

Samo puszczanie disco-polo albo innej muzyki, która nie podoba się otoczeniu raczej nie będzie mogło być powodem do wytoczenia sprawy sądowej. Żeby to było możliwe muzyka musi być puszczana bardzo głośno albo w inny sposób przeszkadzać sąsiadom. Jeśli do zakłócenia porządku dochodzi regularnie albo w czasie ciszy nocnej, zawsze warto zadzwonić na policję. Ważne by wzywając służby zachować umiar. Jeśli policjanci w czasie interwencji uznają, że muzyka została wyłączona i zgłoszenie było fałszywe, to jako wzywający możesz być ukarany grzywną.

Grzywna dla sąsiada za disco-polo?

Powodem do ukarania może być jedynie głośna muzyka. Według artykułu 51 kodeksu wykroczeń, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Grzywna taka wynosi od 20 do 5000 zł. Zwróć uwagę na to, by policjanci za każdym razem sporządzili notatkę z interwencji. Jeśli naruszenia ze strony sąsiada powtarzają się, możesz bez obaw wzywać policję nawet każdego dnia.

CZYTAJ TEŻ Hałasująca kosiarka o 6 rano. Czy można coś zrobić?

Proces cywilny za disco-polo?

Innym sposobem jest sporządzenie wniosku do sądu. Jeśli sąsiad „denerwuje nas” disco-polo, sąd może odrzucić taki pozew. Warto więc odnieść się do zakłócania spokoju i np. zbyt głośnego puszczania muzyki. Można tutaj powołać się na art. 144 kodeksu cywilnego. Według jego zapisów właściciel nieruchomości nie powinien wykonywać działań zakłócających korzystanie z sąsiednich nieruchomości. Sąd może w efekcie nakazać zaniechanie puszczania muzyki albo też zobowiązać sąsiada do zamontowania urządzeń, które stłumią hałas.

Według części prawników, jeśli sąsiad znacząco uprzykrza nam życie można spróbować pozbawić własności nieruchomości. Według art. 16 pkt 1 ustawy o własności lokali wspólnota mieszkaniowa może żądać sprzedaży lokalu, jeśli właściciel zalega długotrwale z opłatami albo w sposób rażący działa „przeciwko obowiązującemu porządkowi domowego” lub jego zachowanie jest uciążliwe dla właścicieli innych lokali.

CZYTAJ TEŻ Kompostowanie ludzkich zwłok legalne w USA. Czy to możliwe w Polsce?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!