Hałasująca kosiarka o 6 rano. Czy można coś zrobić?

Wystarczy kilka ciepłych dni i od wczesnego poranka osiedlowe trawniki zapełniają się dbającymi o zieleń kosiarzami. Szczególnie w weekendy... Czy głośna kosiarka to powód do protestu?

Hałasująca kosiarka o 6 rano. Czy można coś zrobić?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 czerwca 2019

Im bliżej lata, tym więcej materiałów w mediach dotyczących kosiarzy „odpalających” swój arsenał wcześnie rano. Również w soboty i niedziele, gdy spora grupa ludzi nie musi zrywać się bladym świtem i wreszcie może odespać pracujący tydzień. Czy takie hałasy mogą być uznane za podstawę do uzyskania odszkodowania?

Warkot spalinowej kosiarki od 6 rano potrafi zdenerwować nawet najspokojniejszą osobę. Szczególnie, gdy hałasy rozpoczynają się w weekendy. Zaczynają się wtedy ścierać interesy dwóch stron. Po jednej są właściciele trawników, a z drugiej cała reszta oczekująca spokoju i ciszy.

Grill, plaża i cisza nocna, czyli Polak na urlopie — zobacz nas quiz

Zakaz używanie kosiarek w weekendy

Władze belgijskiego miasta Kortrijk uchwaliły przepisy, które zakazują koszenia trawy w niedzielę pod groźbą kary. Odezwali się więc zwolennicy pięknych trawników, którzy stwierdzili, że jest to zamach na ich wolność. Ostatecznie projekt postanowiono poddać pod konsultacje społeczne. W czeskim Cieszynie postąpiono podobnie, zabraniając prac ogrodowych, które są hałaśliwe. A jak jest u nas?

Polskie prawo nie ma przepisów, które zabraniają koszenia trawy w niedzielę lub wcześnie rano. Wiele rad gminy ma w swoich uchwałach obowiązek utrzymania czystości i porządku, a co za tym idzie również koszenia trawy.

Sprawdź także: Czy można grillować na balkonie?

Wprawdzie kodeks wykroczeń (art. 51) zawiera w sobie zakaz zakłócania spokoju hałasem, ale nie dotyczy to kosiarki.

Jeśli jednak warkot kosiarki sąsiada bardzo nam przeszkadza, można zastosować tutaj przepisy odnoszące się do złośliwego niepokojenia innej osoby (art. 107 kw). Niepokojenie w takim rozumieniu to między innymi doprowadzanie do wywołania uczucia gniewu, oburzenia, złości lub niesmaku. Dodatkowo wspomniane niepokojenie musi charakteryzować się złośliwością, a zatem intencją osoby dopuszczającej się czynu musi być chęć sprawienia innej osobie przykrości, wyprowadzenia jej z równowagi.

Koszenie trawy o 6 rano. Czy można?

Firmy zajmujące się koszeniem trawy przekonują, że wczesna pora „uruchamiania” kosiarek wiąże się z uwarunkowaniami pogodowymi. Rano jest z reguły chłodniej. Poza tym koszenie trawników rozpoczyna się nie wcześniej niż o 6 rano, a zgodnie z prawem cisza nocna obowiązuje właśnie do godziny 6 rano. W związku z tym „kosiarze” nie łamią w tym zakresie ciszy nocnej.

Czytaj także: Czy można pić alkohol "pod chmurką"?

Mieszkańcy bloków, którym przeszkadzają takie prace, mogą wystąpić do wspólnoty mieszkaniowej lub też do zarządcy o ustalenie regulaminu określającego konkretne godziny, w których można używać kosiarek. Obowiązkiem zarządcy jest dbanie o teren, który mu podlega. Jeśli więc w tym zakresie będzie ograniczony czasowo, może nie zdążyć zrealizować swojego obowiązku utrzymania porządku, a co za tym idzie — narazić się na karę. Dlatego taka prośba może być trudna do spełnienia.

Głośno pracująca kosiarka wciąż będzie stałym elementem letniego krajobrazu wielu trawników. Jej użytkowanie jest zgodne z prawem. Jeśli wiec komuś przeszkadza koszenie trawy wcześnie rano, polecamy spokojną rozmowę z sąsiadem — kosiarzem. Może trafią do nas nasze grzeczne argumenty, że takie wczesne koszenie trawy jest dla nas uciążliwe.

A jeśli rozmowa nie pomoże, cóż... Jeśli w naszej opinii doznaliśmy z powodu takiego hałasu jakiejś krzywdy, trzeba będzie swoich roszczeń dochodzić w sądzie.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!