Najem mieszkania. Co może najemca?

Właściciele mieszkań, wynajmujący swoje mieszkania czasem skarżą się, że najemca (lokator) ma w porównaniu do nich, wyjątkowo szerokie uprawnienia. Postanowiliśmy zebrać kilka najczęściej egzekwowanych praw najemców.

Najem mieszkania. Co może najemca?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 czerwca 2019

Umowa najmu na piśmie

Co do zasady umowa najmu nie musi być sporządzona na piśmie. Chyba że obejmuje ona okres dłuższy niż rok albo gdy najemca poprosi o przygotowanie pisemnej umowy najmu. Jeśli umowa najmu w takiej sytuacji nie będzie zawarta, uważa się, że zawierana jest na czas nieokreślony. Przygotowanie jednak umowy w formie pisemnej jest gwarancją zachowania praw, które przysługują lokatorowi.

Czytaj również: Nierzetelny pośrednik nieruchomości. Jak się go ustrzec?

Wynajmuję mieszkanie. Mogę zmodyfikować wnętrze?

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, masz prawo wprowadzenia ulepszeń, ale tylko za zgodą właściciela. Warto w takiej sytuacji wpisać do umowy (lub do porozumienia, gdy umowa już trwa) zakres takiego remontu (ulepszeń) i zasady rozliczeń z tego tytułu. Wszystko dlatego, że najemca musi zwrócić wynajmującemu (właścicielowi) mieszkanie w stanie niezmienionym i niepogorszonym. Co więc może zrobić najemca? Najemca ma więc prawo, np. naprawić czy zrobić od nowa instalację gazową, elektryczną itp., o ile nie jest to sprzeczne z aktualnymi przepisami, a także nie zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Warto wiedzieć, że jeśli lokator wymienił określone urządzenia w mieszkaniu albo je naprawił, a było to obowiązkiem wynajmującego, to może on zażądać zwrotu pieniędzy.

Czytaj także: Jakie umowy są wyjęte spod prawa konsumenckiego?

Czy można podnająć mieszkanie?

Lokatorzy bardzo często zastanawiają się, czy mogą podnająć mieszkanie. Odpowiedź jest prosta. Bez zgody właściciela, czy też wynajmującego (może to być osoba, która reprezentuje właściciela) nie ma możliwości oddania mieszkania do użytkowania innej osobie (bezpłatnie lub w formie podnajmu). Takie ograniczenie nie dotyczy osób, wobec których lokator ma obowiązek alimentacyjny. Wtedy oddanie w użytkowanie takiego lokalu jest legalne.

Prawo do wypowiedzenia umowy najmu

Najemca może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia, jeśli mieszkanie ma wady, które zagrażają zdrowiu i życiu. I to nawet wtedy, gdy o tych wadach wiedział już w momencie zawierania umowy. W takiej sytuacji, jeśli wady nie pozwalają w pełni użytkować mieszkania, można zażądać obniżenia czynszu za czas trwania „ograniczenia w użytkowaniu”. Oczywiście, jeśli wynajmującemu uda się usunąć wady po tym, jak otrzyma zawiadomienie o nich, to lokator nie będzie miał prawa do wypowiedzenia umowy albo do żądania obniżenia czynszu.

Czy mogę żądać zwrotu kaucji?

Często kończąc umowę najmu dochodzi do rozliczenia kaucji. Warto więc pamiętać, że jeśli wynajmujący podwyższył stawkę czynszu, może dojść do sytuacji, że trzeba będzie zwrócić kaucję wyższą niż ta, która była pobrana przed zawarciem umowy najmu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!