fb

Kierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipca

Jeśli przekroczysz dopuszczalny limit punktów karnych, nie stracisz prawa jazdy automatycznie, ale zostaniesz wysłany na tzw. egzamin kontrolny. Kłopot zaczyna się wtedy, kiedy go nie zaliczysz. Zmiany są efektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury, które weszło w życie z dniem 1 lipca 2019 roku.

Kierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipca
 • Dorota Kraskowska
 • /
 • 3 lipca 2019

Po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych dostaniesz wezwanie od organu, który wydał twoje prawo jazdy, czyli od starosty. Będziesz musiał stawić się w podanym terminie do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) i umówić się na egzamin kontrolny. Trzeba go zaliczyć w ciągu 6 tygodni od otrzymania decyzji administracyjnej. Jeśli nie dotrzymasz terminu — stracisz prawo jazdy.

Na czym polega egzamin kontrolny?

Egzamin kontrolny wygląda tak samo jak egzamin na prawo jazdy, który zdają kandydaci po ukończeniu kursu. Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Za egzamin kontrolny trzeba zapłacić 170 zł: 30 zł za część teoretyczną i 140 zł za praktyczną (tyle samo kosztuje egzamin na prawo jazdy).

Jak zaliczysz obie części egzaminu kontrolnego za pierwszym razem — nie stracisz prawa jazdy. Pozytywny wynik egzaminu kontrolnego jest równoznaczny z wyzerowaniem konta punktów karnych. Jeśli nie zdasz egzaminu kontrolnego, nie dostaniesz drugiej szansy. Tracisz uprawnienia kierowania pojazdem i musisz przejść całą procedurę ubiegania się o prawo jazdy od początku. Jesteś dopiero kandydatem na kierowcę, czyli stajesz się kursantem.

I właśnie ta zmiany wzbudza sporo emocji, bo perspektywa przechodzenia całego kursu od podstaw bardzo nie podoba się kierowcom. Trzeba będzie wydać o wiele więcej niż 170 zł — odzyskanie prawa jazdy może kosztować — w zależności od miejsca — ok. 2,5 tys. zł. Największą część tej kwoty stanowi sam kurs prawa jazdy.

Jeszcze na początku 2018 roku kierowcy mieli szansę “wymazania” 6 punktów karnych poprzez uczestnictwo w szkoleniach w WODR, ale od czerwca 2018 roku nie mają już takiej możliwości.

Sąsiad parkuje auto na moim miejscu. Co robić?Sąsiad parkuje auto na moim miejscu. Co robić? Dorota Kraskowska

Punkty karne. Kiedy się kasują?

Kierowcom po ukończeniu 20 roku życia w ciągu roku "przysługuje" maksymalny limit 24 punktów karnych. Młodociany kierowca do 20 roku życia ma mniejszy limit — 20 punktów karnych. Punkty karne przyznane np. 30 czerwca 2019 roku widnieją na twoim koncie przez rok. Nie kasują się wraz z końcem roku kalendarzowego, ale po upływie roku od zdarzenia, czyli 29 czerwca 2020 roku. I to pod warunkiem, że nie dyskutujesz z policjantem, przyjmiesz mandat i go opłacisz.

Jeśli nie przyjmiesz mandatu, sprawa jest w toku, więc przyznane punkty nadal będą obciążać twoje konto, nawet, jak od zdarzenia upłynie więcej niż rok. I co istotne, każde złamanie przepisów liczone jest oddzielnie.

Najwięcej punktów karnych — aż 10 dostaniesz za następujące przewinienia:

 • jazdę pod wpływem alkoholu,
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy przejściu dla pieszych,
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

CZYTAJ TEŻ Transakcje bankowe z wykorzystaniem publicznych sieci Wi-Fi — czy to bezpieczne?

  Gdzie sprawdzić punkty karne?

  Nie wiesz, ile masz punktów karnych? Stan swojego konta możesz sprawdzić na 2 sposoby:

  • Przez internet — za pośrednictwem usługi CEPiK2.0 możesz uzyskać dostęp do danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Aby sprawdzić swoje punkty karne przez internet, załóż najpierw profil zaufany, który posłuży do potwierdzenia twojej tożsamości — na stronie www.obywatel.gov.pl znajdziesz instrukcję, jak to zrobić. Następnie kliknij przycisk “Sprawdź swoje punkty karne”. Baza punktów karnych aktualizowana jest na raz dziennie, najlepiej sprawdzić stan swojego konta na drugi dzień po przyznaniu punktów.
  • Stacjonarnie — na komendzie policji. Przed zmianą przepisów była to ryzykowna operacja, bo jeśli okazało się, że masz przekroczony limit, policjant od razu zabierał ci prawo jazdy. Dziś pouczy cię, że wkrótce otrzymasz zawiadomienie o stawieniu się w oddziale WORD w celu ustalenia terminu egzaminu kontrolnego. Możesz również poprosić o wydanie zaświadczenia o liczbie punktów karnych na twoim koncie. Otrzymasz zaświadczenie po okazaniu dokumentu tożsamości i dowodu potwierdzającego opłatę za wydanie zaświadczenia (koszt: 17 zł, płatne w kasie urzędu gminy lub przelewem na konto urzędu).

  „Interaktywna mapa śmierci„Interaktywna mapa śmierci" na oficjalnej stronie policji. Te dane mogą przerażać! Mikołaj Frączak

  Od 1 stycznia 2020 roku ułatwienia dla kandydatów na kierowców

  Nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury ma ukrócić obecne patologie dotyczące sposobów przeprowadzania egzaminów, np. masowe oblewanie kandydatów, dzięki czemu do kas WODR wpływa więcej pieniędzy czy zdobywanie kandydatów z innych miast “wysoką zdawalnością egzaminów w naszym ośrodku”.

  Dodatkowo egzaminator w ciągu 50 minut będzie mógł przeprowadzić tylko jeden egzamin na prawo jazdy, a w ciągu doby — tylko 9 praktycznych egzaminów państwowych na prawo jazdy kategorii B. Te zmiany wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2020 roku. Ośrodki WODR mają więc pół roku na dostosowanie się do nowych przepisów.

  Podstawa prawna — rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 28 czerwca 2019 roku w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach:

  Rozdział 3 Egzamin państwowy, paragraf 10, punkt 4: W przypadku osoby, która przystępowała do egzaminu państwowego w trybie art. 99 ust. 1 pkt 1, art. 102 ust. 2 ustawy lub art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym i uzyskała negatywny wynik egzaminu państwowego, w przypadku podejścia do egzaminu w związku z odzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami uznaje się ją za osobę po raz pierwszy przystępującą do egzaminu państwowego na prawo jazdy.

  Dlaczego w słoneczną pogodę jest większe prawdopodobieństwo wypadku drogowego?Dlaczego w słoneczną pogodę jest większe prawdopodobieństwo wypadku drogowego? Mikołaj Frączak

   

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Praca zdalna w kodeksie pracy. Co się zmieni?
  Praca

  Praca zdalna w kodeksie pracy. Co się zmieni?

  Prawne unormowanie pracy zdalnej to tylko kwestia czasu. Nowelizacja Kodeksu pracy zawierająca rozwiązania w tym zakresie właśnie trafiła pod obrady Sejmu. Projekt ustawy został przygotowany przez...

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!