Czy warto wymienić tablicę rejestracyjną po kolizji?

Zwariowali! — pomyślał pewnie niejeden z kierowców czytając nagłówek tego tekstu. Dlaczego miałbym wymieniać tablice po niewinnej stłuczce? Tymczasem są takie osoby, które nawet po niewielkiej kolizji decydują się na wystąpienie do Wydziału Komunikacji z wnioskiem o wtórnik (duplikat) tablicy rejestracyjnej… i robią to albo w trakcie naprawy albo tuż przed sprzedażą samochodu na rynku wtórnym. Dodajmy, że nie chodzi o zmianę samych numerów, ale wyłącznie o wymianę tablicy. Dlaczego?

Czy warto wymienić tablicę rejestracyjną po kolizji?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 lipca 2019

Wtórnik tablicy rejestracyjnej – kiedy można się o niego starać?

Odpowiedź jest prosta. Tablice rejestracyjne są bardzo podatne na uszkodzenia. Czasem delikatne uderzenie w przeszkodę może ją poważnie uszkodzić. W takiej sytuacji, nawet po naprawie przez dobrego blacharza widać ślady uderzenia. Tablica jest pofalowana, a ślady uszkodzeń pozostają szczególnie w okolicach przetłoczeń znaków i na obwódce. Podczas odsprzedaży samochodu, kupujący oglądając go z każdej strony, prawdopodobnie zauważy pogniecioną rejestrację – pierwsza myśl: auto powypadkowe!

Sprawdź także: Czy można kserować dowód osobisty?

To wrażenie jest czasem tak silne, że nie sposób przekonać drugą stronę, że był to niewinny słupek pod centrum handlowym. Stąd już prosta droga do rezygnacji klienta z zakupu lub impuls do bardziej agresywnej negocjacji ceny transakcyjnej. Biorąc pod uwagę koszty duplikatu, może się okazać, że taka operacja może się nam opłacić i nie będzie droższa od profesjonalnego czyszczenia wnętrza przez wyspecjalizowanych fachowców, na którą również decyduje się spora grupa sprzedających auta.

Inna rzecz to kwestia podejścia do estetyki. Byle jaka, pognieciona tablica, na samochodzie wartym kilkadziesiąt tysięcy złotych wygląda bardzo źle i potrafi popsuć wrażenie, nawet jeśli samochód jest w świetnym stanie.

Jakie są koszty wyrobienia wtórnika tablicy rejestracyjnej?

Dobrze byłoby podać jedną konkretną kwotę, jednak w tym wypadku musimy odpowiedzieć… to zależy. I wcale nie dlatego, że w różnych miejscach stawki są różne (bo są takie same). Wszystko przez zmianę przepisów, które nieco skomplikowały sprawę? Wyjaśniamy!

Operacja wyrobienia duplikatu tablicy rejestracyjnej będzie najtańsza dla osób, które zarejestrowały samochód po 1 lipca 2018 roku. To właśnie wtedy weszły w życie nowe przepisy, które zmieniły krój czcionki liter wyróżnika miejsca na tablicach rejestracyjnych. Zostały one „odchudzone” o 5 mm. Trudno tę zmianę czasem dostrzec na pierwszy rzut oka. Może być jednak odczuwalna dla portfela w wypadku wystąpienia o duplikat tablicy.

Osoba wnioskująca o wymianę tablicy rejestracyjnej w najnowszej wersji, może zgodnie z przepisami prosić o wyrobienie wtórnika wyłącznie uszkodzonej tablicy. W przypadku tablic wrdług poprzedniego wzoru, nie ma możliwości złożenia o wydanie wtórnika wyłącznie jednej tablicy. W takim wypadku, właściciel samochodu musi złożyć wniosek o wydanie wtórników obu tablic rejestracyjnych (mimo, że uszkodzona jest tylko jedna).

Sprawdź także: Czy można legalnie produkować własny prąd?

Ile kosztuje wymiana tablic samochodowych?

W przypadku wymiany jednej tablicy opłata za sztukę wyniesie 40 złotych. W przypadku konieczności wyrobienia dwóch wtórników stawka zostanie, rzecz jasna, podwojona do 80 złotych. Do tego dochodzą koszty kompletu znaków legalizacyjnych 12,50 zł oraz opłata ewidencyjna 0,50 zł. Całkowity koszt w pierwszym przypadku wyniesie 53 zł, w drugim zaś 93 zł. Pamiętajmy, w takiej sytuacji nie musimy wymieniać dowodu rejestracyjnego.

Wymiana „czarnych tablic”

Coraz rzadziej na ulicach spotykamy samochody na czarnych tablicach (tzw. „gierkowych”) wydawanych w latach 1976-2000. Nie znaczy to, że ich nie ma. Wciąż takie egzemplarze zdarzają się  na polskich drogach. W tym przypadku, prawo nie przewiduje możliwości wyrobienia wtórnika. Trzeba się pożegnać z leciwym numerem i przejść procedurę wyrobienia tablic według obecnie obowiązującego wzoru. Koszty będą jeszcze wyższe, gdyż oprócz samych „blach” będzie trzeba zapłacić także za nowy dowód rejestracyjny.

Wtórnik tablic a ubezpieczenie

W wielu sytuacjach, uzasadniona wymiana tablic rejestracyjnych może być sfinansowana z OC sprawcy. W przypadku AC warto dokładnie poznać Ogólne Warunki Ubezpieczenia oraz szczegóły polisy, gdyż nie zawsze możemy liczyć na zwrot konkretnie tego wydatku. Zdarza się tak, że nawet poważnie zniszczone tablice, kierowane są na oględzinach do naprawy, a nie wymiany.

Sprawdź także: Sąsiad parkuje na moim miejscu. Co robić?

Tymczasem, jak wspominaliśmy, doprowadzenie rejestracji do stanu sprzed zdarzenia jest niezwykle trudne.

Historia pojazdu po wymianie tablic

Wymiana tablicy nie zwalnia nas z obowiązku przedstawienia kupującemu znanej nam historii samochodu. Jeśli była niewielka szkoda, warto o niej wspomnieć i wyjaśnić, co konkretnie zostało uszkodzone i wymienione. Nawet wzmianka o wymienionej tablicy zostanie pozytywnie potraktowana i zbuduje wizerunek sprzedającego jako osoby dbającej o auto w najmniejszych detalach – a od takich osób przecież lubimy kupować samochody!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!